*4.4.1979
+22.1.2008
HEATCLIFF ANDREW LEDGER se narodil 4. dubna 1979 v australském Perthu. Svá dvě křestní jména získal podle jednoho z hrdinů slavného románu Emily Bronteové – Na Větrné hůrce. Maminka byla učitelka francouzštiny, otec automobilový závodník a důlní inženýr v jednom. Manželé Ledgerovi v té době už měli dceru Kate, která měla na svého bratra zcela zásadní vliv. Minimálně v jeho touze být hercem, která se u něj projevovala od útlého dětství.
Za první větší herecký úspěch se dá považovat role Petra Pana ve školním představení, když mu bylo 10.let. Ve stejnou dobu se jeho rodiče rozcházejí a po roce rozvedou. Heath navštěvoval chlapeckou soukromou školu GUILDFORD GRAMMAR a během školní docházky osciloval na pomezí dvou zájmů: dramatu a sportu. Na začátku 90.let sbíral ceny s hokejovým týmem, později jako kapitán školního dramatického spolku. Přesto ho škola nebavila a v 16.letech vyrazil se svým nejlepším kamarádem hledat štěstí do Sydney. Herectví však ani tu, ani jinde nestudoval, protože v něm neuznává techniku nebo pravidla. V Sydney se tenkrát živil mytím aut a chodil po konkurzech.
Poprvé se mihnul ve filmu BLACKROCK z roku 1997, ale to si jej stačil sotva někdo povšimnout. Větší příležitost mu dala role homosexuálního cyklisty v seriálu o mladých sportovcích a olympijských nadějí – POT A DŘINA. Seriál ale brzy skončil a Heath musel hostovat v televizních show a nezajímavých filmech. Hrál například mladého zamilovaného surfaře ve filmu „DOMOV V ZÁLIVĚ“, ale Ledgerovy ambice to naprosto nenaplňovalo. Ve svých 18.letech se rozhodl, že se kvůli herecké kariéře odstěhuje do Ameriky. Ačkoliv mu to mnozí jeho australští vrstevníci rozmlouvali a předpovídali mu umělecký krach, opak byl pravdou. Ještě před svým přesunem ale v Austrálii natáčí film – RUCE PRYČ! který je označovaný za australský Pulp Fiction.
V roce 1999 dostává v Hollywoodu roli ve snímku – DESET DŮVODŮ, PROČ TĚ NENÁVIDÍM. Jedná se o jakousi variaci na „Zkrocení zlé ženy“, která se odehrává na americké střední škole a je koncipovaná jako teenagerovská komedie. Kritici následně tohle dílo označili za jeden z nejlepších filmů, které byly v žánru teenager komedií natočeny. Heath Ledger se díky této roli stal idolem skoro všech dospívajících dívek. Další role pak na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2000 září Heath Ledger po boku dalšího slavného Australana – Mela Gibsona ve filmu – PATRIOT. Za roli Gabriela Martina získal Heath cenu – BLOCKBUSTER ENTERTAINMENT AWARD za nejoblíbenějšího mužského nováčka. Když na tento film probíhal konkurz s režisérem Emmerichem, Heath zahanbeně odešel, jelikož se mu to vůbec nepovedlo. Manažer castingu, který ale věděl, že má talent a že ženy toho Australana milují, režiséra pozdržel a zavolal si Heatha na druhé čtení. Tentokrát Heath udělal dobrý dojem a roli Gabriela Martina získal.
Dále následuje romantický film: PŘÍBĚH RYTÍŘE, který se natáčel i v České republice a který z Ledgera definitivně udělal jednoho z hlavních krasavců v Hollywoodu. Heath jezdil velmi dobře na koni a byl nesmírně pohyblivý, protože cvičil aikido. Proto všechny jezdecké a šermířské scény zahrál sám, mimo jedné, která byla velmi nebezpečná. Za roli Williama dostal Heath do té doby svůj největší honorář, a to rovných 7 milionů dolarů.
Díky jeho nespornému talentu se mu ozývají i režiséři filmů, ve kterých musí předvést mnohem víc než jen svou hezkou tvář. Takovým případem je i role Sonnyho v oscarovém filmu – PLES PŘÍŠER, ve kterém hraje po boku Billa Boba Thorntona a Halle Berry, která za roli získala Oscara.
V roce 2002 zazáří ve filmu – ČTYŘI PÍRKA – ZKOUŠKA CTI, kde hraje britského důstojníka, který se odmítne postavit do čela svého pluku, když zjistí, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli vojenskému konfliktu s „mohamedánskými fanatiky“. Přátelé a snoubenka mu pošlou 4 bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, vydá se v převlečení za Araba do Súdánu.
V hororu – POJÍDAČ HŘÍCHŮ z roku 2003, hraje konfliktního kněze z New Yorku, který pomáhá policistce vyšetřovat případ.
Majitele skate shopu a designera skateboardů si zahraje ve filmu – LEGENDY Z DOGTOWNU z roku 2005. Film pojednává o příběhu Z-BOYS, partě lidí, kteří stáli u zrodu skateboardingu. Film je věnován památce komika MITCHE HERBERGA, který se ve filmu objevil, ale zemřel dříve, než byl film uveden do kin.
V roli Jacoba Grimma se objevil ve snímku režiséra Terryho Gilliama – KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ. Film získal nominaci na Zlatého lva na Filmovém festivalu v Benátkách.
Roli Ennise Del Mala si zahraje ve filmu ZKROCENÁ HORA od oscarového režiséra Anga Leeho. Film vypráví milostný příběh dvou mladých mužů, rančera a kovboje, kteří dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích hory kdesi ve WYOMINGU. Roli „Jacka Twista“ hraje JAKE GYLLENHAAL. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění – ZLATÝ LEV NA MFF V BENÁTKÁCH, OSCARY ZA SCÉNÁŘ, REŽII A HUDBU, CENY NEWYORSKÝCH A LOSANGELSKÝCH FILMOVÝCH KRITIKŮ ZA NEJLEPŠÍ FILM A REŽII. Kromě oficiálních ocenění vynesl tento film Ledgerovi i několik prestižních nominací v kategorii – MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI OD INDEPENDENT SPIRIL AWARDS, přes Oscara, po Zlatý Glóbus. Heath po natáčení filmu řekl, že se do natáčení pustil tak vehementně, že kolegovi Jacku málem zlomil nos, když jej při vášnivé scéně líbaní prudce přirazil na zeď. Během natáčení filmu se Heath seznámil i se svou pozdější partnerkou MICHELLE WILLIAMS, se kterou měl dceru Matildu. Pár se rozešel v září roku 2007.
Roli italského svůdníka si zahrál ve filmu CASANOVA, který je volně založený na životě Giacoma Casanova. Heath se nechal slyšet a řekl, že čtyřměsíční natáčení bylo jako prohlídková trasa a člověk měl pocit, jako by natáčel v muzeu.
Jeho filmovou rolí z roku 2006 je úloha básníka Dana ve filmu – CANDY. Poté následoval film: BEZE MĚ: ŠEST TVÁŘÍ BOBA DYLANA, vyprávějící o životě legendárního písničkáře Boba Dylana, kde hraje Heath jednu z hlavních rolí.
Jeho poslední rolí je zločinec a protivník Batmana, Joker, ve snímku TEMNÝ RYTÍŘ od režiséra Christophera Nolana. Druhý díl temné batmanovské trilogie stojí především na hlavní záporné postavě. Ledger v ní ztělesnil největšího psychopata v dějinách kinematografie. Heath se na roli připravoval tak, že byl měsíc zavřený v londýnském hotelovém pokoji a snažil se vymyslet, co všechno musí udělat, aby jeho role Jokera byla dokonalá. Experimentoval s hlasem, hledal takovou polohu, jakou ještě nikdy nikdo nezahrál. Rozpočet filmu činil 185 milionů dolarů. Do kin byl uveden 18. července 2008. Snímek získal dva Oscary, konkrétně ocenění v kategoriích – Nejlepší herec ve vedlejší roli – (HEATH LEDGER, POSMRTNĚ), a Nejlepší střih zvuku, a dalších 6 oscarových nominací za kameru, výpravu, střih, masky, zvuk a vizuální efekty. Svého času se jednalo o šestý komerčně nejúspěšnější film historie a nejvýdělečnější film podle komiksu. A také první filmovou adaptací komiksu, která v tržbách překonala hranici miliardy dolarů.
Se světem filmu se Heath Ledger rozloučil postavou Tonyho v mysteriózním fantasy filmu – IMAGINÁRIUM DOKTORA PARNASSE. Jelikož Heath zemřel uprostřed jeho realizace, dokončili s patřičnou úctou a precizností jeho náhlou osiřelou roli, kolegové – Johny Depp, Collin Farrel a Jude Law.
Dne 22. ledna 2008 byl Heath Ledger nalezen mrtvý, ve svém pokoji v New Yorku. Blízko něj byly nalezeny prášky na spaní. Jeho smrt nebyla sebevražda, ale jen nešťastná náhoda. Mluvčí lékařského týmu poznamenala, že smrt nezavinilo přehnané množství, ale kombinace více léků najednou, jako jsou antidepresiva a prášky na spaní. Zřejmě zemřel na srdeční kolaps, v důsledku dlouhodobého fyzického vypětí.
Když se Jake Gyllenhaal během natáčení filmu – BRATŘI, dozvěděl o smrti svého blízkého přítele, neváhal odjet z natáčení a scény přijel dotočit až o dva dny později.
Heathova rodina uspořádala v jeho rodném Perthu herci soukromý obřad, převzali za něj posmrtně Oscara za Jokera a více se k události nechtěla vyjadřovat.
ZAJÍMAVOSTI
V roce 2001 byl podle magazínu PEOPLE zařazen mezi 50 nejkrásnějších lidí světa.
Heath Ledger nebyl jenom hercem, ale také režisérem a na tomto poli se zabýval především natáčením videoklipů.
Make-up a kostým pro roli Jokera si Heath dělal sám. Organizátory nechal pouze svůj make-up opravovat, ale vždy se maskoval sám před zrcadlem v zavřené místnosti.
Několikrát se sešel s hercem Jackem Nicholsonem, aby společně probrali roli Jokera. Nicholson mu řekl:
„Ta role tě po čase začne strašit. Je tak strašně temná, že nebudeš moct v noci spát. Ale užij si ji, protože role klauního krále je jedna velká zábava“.
Heath Ledger byl celkem 3x nominován na Australskou filmovou cenu, a to za postavu gangsterského adepta Jimmyho v kriminální komedii – RUCE PRYČ! Dále za roli legendárního psance Neda Kellyho a za ztvárnění poety a narkomana Dana v milostném příběhu CANDY. Filmovou cenu z rodné Austrálie Ledger nakonec nezískal, ale na své konto si mohl nakonec připsat tři významné prestižní ocenění. Stal se nositelem CENY KRUHU NEWYORSKÝCH FILMOVÝCH KRITIKŮ pro nejlepšího herce za hlavní roli Ennise Del Mara ve filmu Zkrocená Hora. Role Jokera mu bohužel již jen IN MEMORIAM vynesla celkem 32 posmrtných cen po celém světě a mezi nimi i Zlatý Glóbus za vedlejší hereckou roli, tak Oscara v kategorii – mužský herecký výkon ve vedlejší roli.
Heathovo otec Kim vlastní deník, do kterého si Heath během natáčení Jokera zapisoval své pocity z hraní. Rodina nechce deník vydat tisku a schovává ho pro jeho dceru Matildu.
CITÁTY
„Miluji herectví. Bože, miluji to. Ale celá ta sláva a veškerá pozornost…Nejsem nadpřirozený, neudělal jsem nic mimořádně zvláštního, abych si tu pozici zasloužil. Stává se to každých pár let a stalo se to stovkám lidí přede mnou…“
„Když mi něco blokuje hlava, nebo mám ve svém životě starosti, prostě si jdu sednout na Mars nebo něco takového a ohlédnu se sem na Zemi. Vše, co můžete vidět, je tato malá skvrna, Nevidíš strach. Nevidíš tu bolest. Nevidíš myšlenku. Je to jen jedna solidní skvrna. Pak na ničem opravdu nezáleží. Prostě ne“.
„Je to jako cokoli v životě, vizualizace starého muže, kterým se stanete: Dokud budete mít jasný obrázek o životě, který chcete vést – nakonec se tam pravděpodobně dostanete“.