Zrcadla a jejich vliv na člověka

Studánky, jezírka, louže...- první zrcadla lidí. Ta nejpřirozenější zrcadla, která člověku dala sama příroda. Zrcadla, v kterých mohl pozorovat svou tvář i své okolí, stejně jako by se na ně díval přímo, jen obráceně vzhůru nohama. Přírodní zrcadla provázejí člověka už od nepaměti. V dnešní době jsou zrcadla všedním předmětem denní potřeby, avšak skrývají v sobě mnoho zajímavého a tajemného, než se nám na první pohled může zdát.

Zhruba v 6. tisíciletí př.n.l. vznikají první primitivní zrcadla z černého leštěného kamene sopečného původu neboli obsidiánu. Od 2. století se objevují zrcadla kovová, nejčastěji z leštěného bronzu, ale i ze stříbra, zlata a mosazi. Ve starověkém Egyptě již používali zrcadla z leštěného kovu. Jako odraz jim občas posloužil i velký kámen či hladina vody v nádobě. U žádného z těchto způsobů však nevznikaly dostatečně ostré odrazy. Zrcadla, podobná těm dnešním, znali už ve starověkém Řecku a Římě. Vyráběla se ze skla a zadní strana byla opatřena tenkou vrstvičkou cínu. Existují dokonce pověsti o tom, že byla využívána jako zbraň v námořních bitvách. Řekové údajně pomocí několika zrcadel odrazili sluneční světlo do jediného bodu a zapalovali tak nepřátelské lodě. Z technického hlediska to možné bylo, ale tento způsob boje nebyl nikdy historicky doložen.

Výrobu zrcadel jako takovou je možné datovat až od středověku. Nejdokonalejší zrcadla na světě vyráběli začátkem 14. století benátští skláři na ostrově Murano. Některé zdroje uvádějí, že díky speciální směsi zlata a bronzu vypadaly v zrcadle odrážené věci dokonce hezčí, než ve skutečnosti byly. Tajemství oné směsi bylo proto přísně střeženo a utajováno. Vyzrazení tajemství znamenalo trest smrti a mnoho dělníků také zemřelo. Nikoliv kvůli zradě, ale na otravu jedovatou rtutí. Zajímavostí je, že církev v této době zrcadla odsuzovala. Podle ní se jednalo o nástroj ďábla, který se dívá přes zrcadlo z druhé strany. V 16. století byla zrcadla často používána k tajemným rituálům a také spojována s čarodějnictvím. Dokonce i užitečným způsobem – ke kódování a dekódování tajných zpráv mezi špiony. Názorným příkladem důmyslného využití zrcadla v 15. století je deník Leonarda Da Vinciho, který se dá číst pouze v zrcadlovém odrazu.

ZRCADLO V POVĚRÁCH, RITUÁLECH A MAGII

Zrcadlo jako předmět zjevně už od pradávna dráždilo lidskou fantazii. Svědčí o tom množství příběhů, mýtů, pohádek, ale též pověr, ve kterých hrají zrcadla důležitou roli. Mnohdy jsou to zrcadla mající nějakou kouzelnou moc, často však zrcadla vystupující v těchto příbězích na sebe berou roli symbolů. Tato symbolika se objevuje už v řecké mytologii. V klidné vodní hladině jedné tůně, obdivoval jako v zrcadle svou krásu jistý mladík jménem Narcis, který se zamiloval do své vlastní podoby a utrápil se marnou láskou. Zrcadlo je zde symbolem sebelásky.

„A byl Narcis opravdu tak krásný?“ zeptala se tůň. Kdo by to mohl vědět lépe než ty? odpověděly Oreády. Kolem nás jenom procházel, protože hledal tebe, uléhal na tvém břehu, díval se do tebe a v zrcadle tvé hladiny pozoroval svou krásu. Tůň však odpověděla: „Milovala jsem Narcise, když ležel na mém břehu a shlížel ve mně, protože v zrcadle jeho očí jsem viděla svou vlastní krásu“.

Snad nejznámější pověrou o zrcadle vůbec je ta, která tomu, kdo zrcadlo rozbije předpovídá 7 let neštěstí. Je možné však tuto pověru mezi lidmi zaslechnout i v jaksi obrácené podobě, tedy, že někteří lidé naopak v souvislosti s rozbitým zrcadlem mluví o štěstí. Známá je také skotská pověra o dvojníku v zrcadle. Někdy se mluví též o skotském přízraku. Spatření tohoto dvojníka nevěstilo nic menšího, než vaši smrt. V Erbenově baladě Štědrý večer pak lze nalézt pověru, podle níž je možné na štědrý večer, tedy v určitý čas mající zvláštní magickou moc, vidět v díře ledu to, co člověku přinese budoucnost. Zrcadlo (v tomto případě představované vodní hladinou) tak sloužilo k věštění. V legendách šumavských sudetských Němců se objevují tzv. zemní zrcadla.

Ta neukazovala budoucnost, ale s jejich pomocí se mohli spojit dva lidé, nebo se jimi dalo podívat na nějakou vzdálenou událost. Poslední člověk, který je uměl používat, zemřel údajně ve 30. letech minulého století. V jižní Africe se u některých domorodých kmenů zrcátko s obdobnou funkcí vyskytuje ve výbavě místních kouzelníků. Ti je používají k tomu, aby v něm mohli jeho prostřednictvím odhalit zloděje. V některých náboženstvích a kulturách bylo zrcadlo nebo hladina řeky chápáno jako vstup do podsvětní říše, světa za zrcadlem, do místa, kam odcházeli mrtví. Některými takovýmito branami bylo možné přejít jak ze světa živých do světa mrtvých, tak i naopak. Příkladem takové dvoupropustnosti může být Papa Legba – Voodoo duch křižovatek, kde se stýká Horní svět s Dolním. Touto křižovatkou je právě zrcadlo a Papa Legba se nachází na jeho obou stranách.

ZRCADLA PODLE FENG SHUI

Feng Shui, v překladu vítr a voda, je staročínské umění, které se zabývá prouděním jinové a jangové energie v prostoru. Zásady Feng Shui přinášejí do domovů pozitivní čchi a chrání lidi před negativními vibracemi. Zrcadlo je jedním z nejpoužívanějších léčebných prostředků ve Feng Shui, ale také se k němu vztahuje nejvíce omezení. Existuje několik všeobecných pravidel při práci a umisťování zrcadel v prostoru:

VCHODOVÉ DVEŘE – Zrcadlo v předsíni anebo ve vstupní hale dokáže nasměrovat energii dál dovnitř, do prostoru, je-li správně umístěné. Platí pravidlo, že zrcadla nemají být naproti vchodu, protože takto odrazí vstupující čchi zpátky ven a prostor může postrádat dostatek energie. Zrcadlo v předsíni umisťujeme na stěně kolmé ke vstupním dveřím. Toto umístění umožní energii proudit hladce do domu.

JÍDELNA – Správně umístěné zrcadlo v jídelně může znásobit hojnost vaší rodiny. Jídlo na stole symbolizuje hojnost domácnosti a odraz jídla na jídelním stole v zrcadle budí dojem větší hojnosti, nežli je potřeba pro výživu rodiny. Zrcadlo v jídelně umocní bohatství, pozitivní energii, a dokonce zlepší celkovou kvalitu života. Pro udržení správné čchi vybírejte zrcadla s rámem. Do kuchyní se zrcadla příliš nehodí. Na šíření energií zde nemají velký vliv, z praktického hlediska jsou nevhodné. Lesklý povrch zrcadla by se mohl snadno umazat. Špinavé zrcadlo pak k proudění čchi moc nepomůže.

KOUPELNA – Podle Feng Shui nesouvisí koupelna jen s očistou těla, ale i duše. Jak voda v koupelně neustále stéká shora dolů, energie v tomto směru klesá. Zvrátit to ale mohou zrcadla, která dokážou pozvednout energii nahoru a navodit harmonii. Dále je nutné udržovat koupelnu v čistotě. Hlavně žádný chaos nebo mokré ručníky na zemi. Na očích by neměly být ani léky. Zrcadel můžete mít i více, jen je nedávejte přímo naproti sobě. Je také důležité, aby zrcadlo neodráželo toaletu, nesekalo hlavu v odraze.

LOŽNICE – Ložnice je oáza klidu, místo, kde čerpáme sílu a energii na další den. Zrcadlo v ložnici představuje rušivý element, který ovlivňuje nejen kvalitu spánku, ale i partnerský život. Platí základní pravidlo, že v zrcadle by se nikdy neměla odrážet postel. Při pohledu do zrcadla z postele nesmíte vidět v odrazu svou siluetu. Mistři učení Feng Shui navíc věří, že odraz postele představuje pozvání třetí osoby do lůžka, a podporuje tak nevěru. Pokud v ložnici přece jen potřebujete zrcadlo, umístěte ho tak, aby se v něm neodrážela postel. Nejlépe tedy na vnitřní stranu šatní skříně.

Během noci se uvolňují všechny vaše energie a jemnější těla. Spouští se samočistící procesy, které vylučují negativní energie. Určitě máte zkušenost, kdy jste vstoupili po ránu do ložnice, kde vás do nosu udeřil zvláštní pach. V ložnici nemocného člověka jsou tyto pachy, následky nočního čištění a uvolňování negativních energií mnohem silnější! Proto je nutné každé ráno otevřít okna a pořádně vyvětrat místnost.

Už jste slyšeli o zrcátku Ba gua?

Jedná se o nejmocnější prostředek v metodě Feng Shui. Tradičně se zavěšuje nad vstupní dveře bytu nebo domu, jimi totiž může škodlivá energie vstoupit nejsnadněji. Bagua (také ba gua, ba-gua) se překládá jako osm trigramů, resp. „ba“=8 a „gua“=plocha nebo trigram. Jedná se o symbol reprezentující přírodu tak, jak je popsána v čínské Knize proměn. Bagua je osmihranný symbol zobrazující osm bodů kompasu, přičemž podle čínského kompasu je nahoře jin. Trigramy představují osm směrů, skládají se z kombinací tří čar životní síly Jang a tří čar životní síly Jin. Pomocí kompasu lze určit pozitivní a negativní směry 8 oblastí života.

Starověký svět věřil, že pohled do zrcadla je cestou ke zkoumání duše. Schopnost, poznat se v zrcadle, je indikátorem přítomnosti vědomí sebe sama. Vědomí sebe sama také zahrnuje znalost, že jsem tou samou osobou napříč časem, že jsem původcem svých myšlenek a činů, a že jsem odlišný od prostředí. Zrcadla odrážejí to, kým jsme. Jaký odraz se rozhodnete vidět, závisí na tom, s jakým postojem se do zrcadla podíváte. Koho vidíš, když se podíváš do zrcadla? Umíš toho člověka pochválit, usmát se na něj a říct, jak ho máš rád...?


Nejnovější články na našem portálu

červenec 22, 2024 140
22. 7. 2024 v 9:45 vstoupilo Slunce do Lva za podpory milujícího Neptuna v Rybách, který se nás...
červenec 08, 2024 4894
„Je nutné zvyšovat svůj duchovní, psychický a energetický potenciál, který bude sloužit...
červen 25, 2024 351
Již antická medicína přisuzovala vodě léčivé účinky. Kromě země, vzduchu a ohně je voda jedním ze...
červen 20, 2024 638
20. 6. 2024 ve 22:51 vstoupí Slunce do znamení Raka a bude následovat Merkura a Venuši, kteří do...
červen 17, 2024 546
V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží najít přirozené způsoby, jak zlepšit své zdraví a...
červen 12, 2024 7637
Viz také. Dermatitida, Zánět, Svědění, Vyrážky, Problémy s kůží EMOCE Cítíte se kontrolováni,...
červen 12, 2024 9023
Může takhle vypadat žena ve své síle? Tak křehce? Zranitelně? Právě proto, že je ve své síle, může...
červen 04, 2024 739
Člověk, který často soudí a kritizuje, vidí všude kolem sebe jen nešťastné a zkažené lidi. Pyšný...
červen 04, 2024 555
„Působí již tím, že jsou. Stojí osaměle a mají zvláštní kouzlo, zvláštní osobitou krásu. A ještě...
květen 22, 2024 624
V poslední době jsem zde četla několik stížností od mužů, kteří si tak trochu hráli do noty, když...
květen 22, 2024 606
Neviditelné záření, které se vyskytuje na určitých místech zemského povrchu, znají lidé již od...
květen 21, 2024 762
20. 5. 2024 v 15:00 vstoupilo Slunce do Blíženců v doprovodu Neptuna v Rybách, který ukáže Slunci...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2073821
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 516117
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 458504
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 294538
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 283870
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 273578
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 260715
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 253760
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 252078
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 243561
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 241841
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215757
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 207381
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 189653
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186891
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184599
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 177077
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 167264
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163743
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161466
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 143337
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128477
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 125021
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 123010
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...