„Paraziti představují nejvíc zanedbaný zdravotní problém v dějinách lidstva“. – Dr. Ross Anderson, kanadský lékař, specialista na parazitární infekce
Parazité jsou běžnou součástí našeho života. Naše tělo je na život s nimi přizpůsobeno, ale je nutné jej pravidelně čistit, aby nedocházelo k jejich nebezpečnému přemnožení. Rozvinutí parazité mohou v těle způsobovat velmi závažné příznaky. O většině parazitů nevíme, protože ne vždy se musí navenek projevovat. K jejich škodlivému vlivu na náš organismus však dochází i tehdy. V závislosti na naší kondici, druhu parazita a stupni osídlení se toto nechtěné soužití projevuje celou řadou příznaků, rozličnými onemocněními a končit to může i velmi závažným zdravotním problémem.
„Klasická definice praví, že parazit je organismus, který v některé fázi svého životního cyklu využívá organismy jiné (hostitele) jako zdroj potravy i jako stálé nebo dočasné životní prostředí a tím jim přímo nebo nepřímo škodí“. To slovo „parazit“ je docela ošemetné. Může označovat cokoliv, co žije na povrchu nebo uvnitř jiného organismu a na účet tohoto organismu. Vědci samotní označují z nějakých zvláštních historických důvodů tímto slovem všechno, co žije paraziticky, kromě bakterií a virů.
Označení parazit – „parasitos“ pochází z řečtiny a doslova znamená „vedle jídla“. Původně tím byli zamýšleni přisluhovači slavností, ale časem získalo toto pojmenování význam „prospěchář“, tedy někdo, kdo občas dostane jídlo za poskytnutí nějaké služby. Nakonec parazit pronikl i do divadla a v řecké komedii měl i svoji vlastní masku. Teprve o mnoho staletí později přešel tento termín do biologie a stal se označením pro živočicha, který čerpá z životů jiných.
Výskyt parazitů v přírodě je lidem znám už po tisíce let
Kolem roku 1500 př.n.l. se egyptští lékaři snažili zjistit jaké jsou příčiny různých nemocí a chorob. Dle dochovaných záznamů víme, že Egypťané znali například škrkavky i tasemnice, a dokonce znali i způsoby, jak se těchto parazitů zbavit a jimi způsobená onemocnění léčit. Pro další vývoj medicíny bylo nesmírně důležité i to, že si Egypťané jako první uvědomili přímou souvislost mezi nemocí a její příčinou (původem) neboli choroboplodným zárodkem. Z dalších historických pramenů můžeme uvést i Starý zákon, kde se, dle většiny teorií, také objevují paraziti. Bůh potrestal Izraelity během jejich cesty z Egypta, za jejich neposlušnost a odklon od víry. V Sinajské poušti se objevili jedovatí hadi. Lidé byli hady uštknuti a mnoho jich zemřelo. Jakmile lidé uznali svoji chybu, Bůh řekl Mojžíšovi, aby udělal měděného hada a umístil jej na tyč, při pohledu na hada se uštknutí lidé uzdravili. Některé teorie si tento příběh vykládají tak, že Izraelité byli napadeni Vlasovcem medinským.
Vlasovci žijí v podkoží dolních končetin a jejich odstranění vyžaduje dlouhodobý cvik a šikovnost. Živočichové jsou to velmi dlouzí (až 120 cm) a poměrně křehcí a musí se pomalu navíjet na tyčku tak, aby nepraskli. Tento vlasovec byl pojmenován již na přelomu 1.-2. století Plutarchosem z Chaironeie. Některé hypotézy tvrdí, že právě obtočený vlasovec na dřívku se stal symbolem pro zdravotnictví – tzv. Aeskulapova hůl.
Dalším příkladem z různých náboženství by mohl být i zákaz pojídání vepřového masa. Tento zákaz mohl být snahou předejít některým parazitárním onemocněním – trichinelózou (svalovec stočený) nebo před tasemnicí (tasemnice dlouhočlenná). V posvátné knize Židů se dokonce píše o nebezpečí echinokokózy (měchožil zhoubný). Skutečný průlom a velké objevy parazitů nastaly až v 19. století – v době velkých technických objevů a pokroků v medicíně. V tomto oboru a tomto období se nejvíce proslavil Robert Koch a Louis Pasteur. Zjištění, že mikrobi a další paraziti nejsou jen příznakem choroby, ale naopak jeho příčinou, bylo velkým vítězstvím západní medicíny.
Jsou tiší, okem prakticky nezjistitelní a někdy ani nevíme, že bychom je mohli mít!
Vzhledem k našemu „modernímu“ způsobu života dochází ke zcela nenormálním a mnohdy život ohrožujícím stavům právě z důvodu výskytu a pomnožení parazitů, kteří svá vajíčka protlačují přes mikroskopické trhlinky ve střevech do krevního oběhu, čímž dochází k velkému, postupujícímu a skrytému nebezpečí. Vajíčka parazitů jsou krví roznášena k jednotlivým orgánům po celém těle. Paraziti mají vlastní maskovací systém, který je chrání od zničujících účinků našeho imunitního systému. Využívají živin a tělesných tekutin, a proto je náš imunitní systém považuje za součást těla. Postupné osidlování těla parazity v sobě skrývá mnohá nebezpečí, která se ve fyzické podobě mohou projevit až za několik let po první kontaminaci. Největším problémem však je, že postupným zamořováním našeho těla parazity dochází také ke snižování účinnosti lidského imunitního systému. Platí zde jednoznačné pravidlo: parazitismus=snižování imunity.
Endolimax nana je parazit, o kterém se ví, že vyjídá vápník z našich kostí a způsobuje artritidu. Entamoeba histolytica se může dostat do jater, plic a mozku. Nedospělí červi škrkavky, také známé jako ascaris, mohou proniknout do našich plic a mohou způsobovat astma. Hodně případů chronické anémie jsou způsobeny parazity s názvem měchovci. Tento parazit se přichytí k výstelce střeva a prokouše se do cév. Každý den vypije obrovské množství krve. Hemoglobin nižší než 15 % byl takto snížen u osob s chronickou chorobou způsobenou měchovci. Experti se nyní shodují na tom, že některé epileptické záchvaty mohou být způsobeny parazity, protože se mohou dostat i do našeho mozku. Spekuluje se i o tom, že například diabetes může být způsoben parazitem nazývaným motolice, který se dostane do slinivky břišní a způsobí její selhání.
Příznaky výskytu parazitů v lidském těle:
Bolest žaludku
Problémy s hubnutím nebo naopak neschopnost nabrat váhu
Silná touha po mastných, pečených a křupavých jídlech
Zácpa, průjem, plynatost
Kolísání hladiny cukru v krvi
Bolesti hlavy a závratě
Úzkost a deprese
Onemocnění kůže, vyrážky, ekzémy
Bolesti kloubů a svalů
Poruchy spánku, nespavost, vícenásobná probuzení během noci (zvláště mezi 2-3 hod.)
Poruchy chuťového vnímání
Anémie a nedostatek železa
Narušený imunitní systém – parazité snižují imunitní systém, aby byly lépe nerozpoznatelní
Pokles sexuální touhy ̈
Krvavá stolice
Svědění v uších, nosu a u řitního otvoru
Stálé kašlání a nachlazení, zahlenění
Chronická únava
Jestliže máte některá z následujících příznaků, pravděpodobně máte v těle parazity. Čím více příznaků naleznete, tím více se pak zamyslete nad jejich odstraněním. Samozřejmě ne všechny příznaky musí být příčinou parazitů, ale je to v tomto případě velmi pravděpodobné. Parazitologové doporučují v případě zdravotních potíží navštívit lékaře a důrazně varují před neodborným nasazováním léčiv proti parazitům, bez doporučení odborného lékaře, neboť tyto látky mohou způsobovat závažné zdravotní potíže. Ovšem existuje i cesta, jak proces vylučování parazitů podpořit přírodní cestou.
Jak očistit své tělo od nežádoucích obyvatel a podpořit své zdraví a psychickou pohodu?
• Ořešák černý – V našich končinách je ořešák velice vzácný. Vyskytuje se většinou ve starých zámeckých zahradách a jde převážně o státem chráněné stromy. Indiánští léčitelé a šamani používali proti parazitárním infekcím očistné rituály, během kterých došlo i na extrakt ze slupek ořešáku. Ten měl očistit střevní trakt od přemnožených parazitů a postupně tím zlepšit imunitu. Ořešák čistí krev, zahleněná střeva a žaludek, pomáhá při léčbě gynekologických potíží atd.
• Hřebíček – Po staletí byl používán v tradiční medicíně k boji proti různým typům parazitů. Obsahuje látku eugenol, která má silné antimikrobiální vlastnosti. Tyto látky narušují metabolismus a životní funkce parazitů, což vede k jejich smrti. Hřebíček má ale také protizánětlivé účinky, které podporují hojení tkání po infekci parazity.
• Pelyněk – Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Pozor! Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1g, denní pak 3g byliny! Je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat s opatrností, respektive by se měla tato bylina užívat pouze akutně nebo krátkodobě.
• Česnek – Obsahuje alicin, který má protizánětlivé a protiparazitické vlastnosti. Může pomoci snížit zánět způsobený parazity a může mít vliv na některé druhy parazitů. Je dokonce schopný zbavit naše tělo těžkých kovů.
• Oreganový olej – Oregano mnozí znají pod názvem dobromysl obecná. Název oregano pochází z řeckých výrazů „oros“ a „ganos“, které znamenají „pro horu“ a „radost či potěšení“. Oregano tedy doslova vyjadřuje „horské potěšení“. Tato bylinka byla vždy uctívaná jako symbol radosti a starověkou tradicí bylo věnčit nevěsty a ženichy oreganovým věncem. Oregano je doslova nabité antioxidanty, kterých má dokonce 8x více než jablko a 3x více než borůvky. Významné jsou i silné antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti. Mezi další antiparazitika patří např: kurkuma, tymián, křen, cibule, dýňová semínka, anýz, fenykl či bazalka.