Šůrujete byt každou sobotu, velký úklid jednou měsíčně a generální úklid před Vánoci? A stejně máte pocit, že to někdy není dost?
Existuje totiž více typů nepořádku včetně těch, které nejsou úplně viditelné a přesto nás ovlivňují. Každý vnímáme do jiné úrovně nepořádku a podle toho máme nastavenou míru svého uklízení.
Pojďme se společně podívat, co vše můžete udělat pro to, aby váš byt zářil a podporoval tím i vaše zdraví a kreativitu.
1. Nepořádek – když se nemůžete na ten bordel dívat
Již dávné civilizace věděly, že způsob, jakým je náš prostor uspořádán, hodně ovlivňuje to, jak se v něm potom cítíme.
Známé učení feng shui radí dodržovat pár základních zásad:
– Udržujte v bytě i všech pokojích rovnováhu a příjemnou energii – ať už uspořádáním věcí či usazením dekoračních předmětů – květiny, svíčky, voda apod.
– Život v každé místnosti přizpůsobte jejímu účelu – mobily a televize nechte v obývacím pokoji, abyste si v ložnici užili klidný spánek
– Průběžně vyhazujte vše, co už nepotřebujete, nebo co vám není příjemné – a kdyby vám to dělalo problémy, kniha Marie Kondo – Zázračný úklid může pomoci proti sběratelské touze
– Opravujte věci, které nefungují, pokud chcete, aby i váš život dobře fungoval
– Vracejte věci na svá místa, pomůže vám to dávat svému bytu pozornost a budete se v něm tak cítit lépe
Když to shrnu, stačí si zapamatovat jediné – Vyhazovat, vyhazovat, vyhazovat! Věci vám štěstí stejně nepřinesou.
2. Prach a špína – když se nemůžete volně nadechnout
Při pohybu se zvedá prach, dusí vás a brání volnému dýchání. Podobně na nás působí špína na sporáku, vlasy v koupelně či drobky na stole. Jen samotné uspořádání věcí pro vás není dost. Vezměte proto ocet, sodu a hadříky a vrhnete se do očisty všech povrchů. Nezapomeňte na okna, povlečení, koberce a ideálně taky nábytek a zdi. A nakonec hlavně pořááááádně vyvětrat. Když tohle uděláte aspoň jednou za čas, ucítíte, jak po očistě z vás spadla spousta napětí a vy můžete opět svobodně dýchat. Navíc váš byt září, stejně jako vy.
3. Viry a bakterie – když něco lítá ve vzduchu
Breberky ve vzduchu mají tu nevýhodu, že si je domů nataháte zvenku, aniž chcete. A když k tomu připočteme stres a oslabenou imunitu, chřipková epidemie, viróza a další nemoci se pak rychle rozšíří na celou rodinu. Naštěstí existují esenciální oleje, jejichž silice dokáží nejen byt provonět, ale i šetrně desinfikovat. Zkuste si do difuzéru nakapat například citrón, Purification nebo eukalyptus. A abych nezapomněla – posilujte imunitu a vyhýbejte se stresu. .-)
4. Geopatogenní zóny a elektrosmog – když vám bzučí v hlavě
Tohle už je úroveň, kterou většina lidí nezachytí. Teda, zachytila by, kdyby se na to více zaměřili. Elektrické přístroje, mobilní telefony, wifi dost zásadně ovlivňují váš nervový systém. Pokud cítíte bolesti hlavy, neustálé napětí v těle, nebo bzučení v hlavě, zkustě večer vypínat všechny elektrické přístroje, mobil i internet. V noci toho stejně moc nenaserfujete. A ráno budete o to více odpočatí. Fajnšmekři si můžou pořídit přístoj na rušení elektrosmogu (např. Somavedic) nebo orgonity.
5. Energetické znečištění – když pořád něco řešíte
Někdy ani pořádek a čisto v bytě dobré náladě nepomůže. Když se to sejde, tak se na nás sesype spousta starostí a problémů najednou. Je pak těžké se cítit volně, sebevědomě a v pohodě. Zde si opět můžeme vypomoct moudrostí našich předků. Vykuřování pomůže očistit zbytkové a negativní energie z prostor i lidí. Pro začátek vyzkoušejte třeba bílou šalvěj. Stačí pár lístku šalvěje zapálit, plamen zfouknout a doutnajícími lístky pořádně vykouřit všechny místnosti. Nevynechejte jediný kout ani kumbál. Až budete mít všude začouzeno, pořádně vyvětrejte, ať uvolněná negativní energie může odejít ven. Podobně fungují i vykuřovadla palo santo nebo kopál. Není to nic složitého a většina lidí se do vykuřování zamiluje hned po první zkušenosti.
Experimentovat můžete taky s umisťováním ochranných kamenů, s očistnými svíčkami či mořskou solí.
—
I když máte pocit, že poslední dvě úrovně nevnímáte, stejně vás ovlivňují. Vyzkoušejte některé z tipů na očistu a samy pozorujte změnu. Mnoho žen bývá překvapeno, jak moc se jim uleví, když prostory jednou za čas vykouří. Tak třeba i vám taková drobnost pomůže cítit se ve svém bytě lépe.
Autorka: ANNA VRŠNÍK - průvodkyně žen cestou za spokojenějším životem, odbornice na ženskou citlivost, dula.
V Praze provozuje centrum ženské citlivosti Stromka centrum, pořádá přednášky, provází těhotenstvím, porody a umíráním. Věří, že pro šťastnější život stačí, když budeme zvyšovat svoji citlivost a konečně tak uslyšíme hlas našeho vnitřního vedení. Ženy inspiruje v magazínu http://www.stromkacentrum.blog nebo na eshopu http://www.stromka.cz