Jitka Bartošová: IQ jako překážka ve vztazích?

Podělím se dnes o zkušenosti, jaké mi můj inteligenční kvocient přináší do života, co se vztahů týče. Prvně, abych mohla docílit zlepšení ve vztazích, musím nejprve začít zpochybněním, že mi TATO HODNOTA, tohle číslo, má vztahy komplikovat nebo znemožňovat.

Jedna věc je klást si otázku ve chvíli, kdy jeden mluví o voze, druhý o koze - JAK k tomu došlo? Druhá věc nad nepochopením mechanismu našich překladačů říct nebo svést naše nedorozumění právě na vysoké (jakékoliv) "kvé". Průměrná hodnota je stanovena na 90-110, což nechápu jako použitelné do budoucnosti, kdy třeba IQ130 se stane tím obvyklým! Protože se měníme všichni. Jako dítě jsem si rozuměla s mnohem méně lidmi, když už, tak ne ve škole, ale rovnou od sousedů, tehdy jim bylo tak 30+ ale i s 50+ se mi dobře mluví stále. Dnes se mi otevírá nový prostor - najít porozumění s vrstevníky nebo mladšími! Není jich mnoho, ale stačí to tak. Podle teorie, kdy se tvrdí "Máte IQ nad 110? Pokud ano, pak je problém.", jsem docela dalece v háji! :-D

Já mám taky problémy v mezilidských vztazích a kvéčka nejsou jedinými parametry, které to způsobují. Ano, komplikuje se mi komunikace, když je úplněk, když mám měsíčky, kdy mě má citlivost nebo schopnost vnímat hloubkově pohltí tak, že co někomu přijde veselé a vtipné, mně připadá jen ironické a tím smutné, protože vidím za oním "vtipem" utrpení toho jiného člověka nebo skupiny lidí, na které je vtip mířený.

Ještě jinak - to mám z telenovely, protože jinde se příliš a takto okatě s lidmi materiálně zaměřenými asi nesetkám a úmyslně nesetkávám - vztah důvěry k takové matce bych si ani náhodou nedokázala vypěstovat. Oznámení dospělé dceři "Musím ti ukázat skutečného makléře!" spustila u mě záchvat smíchu. Bože, makléře! Teď se mi v hlavě honila představa, co bych dělala na místě nebohé dcery, která nikdy neměla svobodnou volbu, vždy její čin nebo rozhodnutí matka bojkotovala a ohýbala na její potřeby, sobecké, majetnické atd...

Rojí se z toho: "Já Ti taky ukážu makléře, mami, dovede Tě spolehlivě svléknout a naplácat na prdel za každý milion, který Ti převede na Tvůj účet!" :-P

Jak je vidět, zrovna respekt nebo důvěra z takové reakce neplyne....Takže problematické vztahy nejsou vzniklé na vysokých číslech kvéček, nýbrž na rozdílnosti vnitřních světů. Pokud můj svět bude spíše citlivý, umělecký, vědecký, duchovní, zaměřený na duševní naplnění, očividně mé překladače (to jsou teprve ta kvéčka) nebudou dobře ladit s překladači poživačného, majetnického člověka/vlka, který je mlsný po blahobytu, módě, obchodování. Tyhle světy se prostě dobře nemísí! Není tu porozumění, motivace si cokoliv vzájemně sdělovat, pak z obou stran je taková snaha plácáním plků do prázdna, ztrátou energie i času.

A tak opravdu přišel čas operovat na poli psychologie a mezilidských vztahů s jinými hodnotami, než těmi číselnými. Můžeme každé té hodnotě dát symbolicky barvu a potom rozhodovat, co ladí víc. O citlivosti vnímání potřeb u druhých - také to není pravda, že člověk s vysokým IQ si těchto záležitostí nevšímá či je více sebestředný, i když se jistě najdou výjimky. Má zvýšenou potřebu vše analyzovat, zkoumat, ale dnešní rychlá doba mu nedává příliš prostoru slovně či skutky dokazovat partnerovi respekt, lásku a to další, co do vztahu patří. Jak si uvolnit čas?

Návod pro vlastníky vyšších kvéček:

1) zapojte intuici, trochu na určitou hodinu omezte vnitřního analytika, vniřní dialog

2) nasměrujte pozornost dovnitř a vzápětí ji přeneste ven k partnerovi/partnerce nebo kamarádovi/kamarádce

3) nechte věcem možnost být řečeny druhou osobou, ne vše musíte stihnout říct VY a v jeden okamžik (tady to rozvinu - stává se jinak dost často, že odbíháme od tématu k jinému tématu, jsou tu příliš velké skoky v myšlení, druhý člověk tím spíš neporozumí, ztratí se v rozhovoru, téma zanikne dřív, než ho stihne zaregistrovat, že se začlo probírat - jednak druhé straně nic nesdělíte, budete se cítit nerespektováni a druhá strana si začne připadat jako mimoň a rozhovor vázne, náladu spíše promění v rozladění)

4) buďte IN-FLOW, v toku, zapomeňte na vnitřní plánování toho, jak bude Vaše komunikace probíhat, nejste na utkání šachových mistrů. Uvolněte se. Reakce na Vaše nápady nebo podněty jsou tisíc a jedenkrát--a pokaždé jiné. Přijměte, že reakce byly jiné, než jste očekávali, pokud jste si již nějaká očekávání vytvořili.

5) nepřetlačujte druhé nějakou vůlí, aby myšlenkový vzorec, Vámi zplozený, byl bez výhrad pochopený, ano to je těžké, často mě přepadala jistá fobie, že když nedovysvětlím to celé, bude to nepochopeno a druhá strana se bude zlobit, spustí to konflikt - já tak nerada hádky a vůbec se mi špatně/zejména dřív/ pracovalo s něčím hněvem. Přetáčel se energeticky přímo proti mé psychice a ničil mě hněv té osoby, co mi neporozuměla, tak jsem se začala vyhýbat lidem, než jsem se rozhodla říct STOP a hned na to PROČ, dřív než by mě další lidé umlčeli, dřív, abych nestihla být zastavena, než po ty kratičké chvilky vteřin volných budu moci sdělit to podstatné!

6) můžete shlédnout film Tisíc slov. Tam se nachází pointa z bodu 5).

7) Je nás na Zemi kolik? Přes 7miliard nebo i víc?! Představte si, jaké by to bylo, kdybychom slyšeli myšlenky nás všech najednou! To je panečku hluk, to je stres! Když dělám meditace, k uvedení někoho do klidu včetně sebe proto vynechávám dialog a používám co nejméně slov. Jazyk vyčerpává mozek i ducha. Obraz a cit je nabíjí. Nechte někdy mluvit TICHO za Vás.

8) předchozími splněnými body 1) až 7) jste nyní přetočili onu pozornost z Vašeho nitra ven, k člověku, který Vám je blízký a chcete, aby to mezi Vámi klapalo. V klidu naslouchejte. Jednat můžete pak o to více z pozice intuice a klidu. Návrhy, nápady k řešení můžou přijít časem.

9) prostě žijte. Je-li Vám těžko, dokonce i depresivno, přepněte na režim odlehčený s afirmací: Nyní jdu žít jako dítě, bezstarostně, klidně naivně, jako dítě, radovat se bez rozmyslu, kdy je nebo není to vhodně. A ten život je lehký! Však i tímto své poslání na Zemi splním. (Ano, i tohle tam mnozí z nás jistě mají - ten pocit, že když vynechají řešení a starosti a levohemisférové, logické působení, tak bude život postrádat smysl a naplnění. Že se druzí bez našich mouder a rad neobejdou. Obejdou! A o to raději v mnohých případech budou oni s pocitem, že na to či ono si přišli sami, vlastním úsilím.)

Nechejme ten prostor taky někomu dalšímu...

Více zde: https://farhamandala.webnode.cz/news/iq-jako-prekazka-ve-vztazich/


Autorka článku: Jitka Bartošová

https://farhamandala.webnode.cz/


Nejnovější články na našem portálu

červen 17, 2024 69
V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží najít přirozené způsoby, jak zlepšit své zdraví a...
červen 12, 2024 7172
Viz také. Dermatitida, Zánět, Svědění, Vyrážky, Problémy s kůží EMOCE Cítíte se kontrolováni,...
červen 12, 2024 8715
Může takhle vypadat žena ve své síle? Tak křehce? Zranitelně? Právě proto, že je ve své síle, může...
červen 04, 2024 413
Člověk, který často soudí a kritizuje, vidí všude kolem sebe jen nešťastné a zkažené lidi. Pyšný...
červen 04, 2024 259
„Působí již tím, že jsou. Stojí osaměle a mají zvláštní kouzlo, zvláštní osobitou krásu. A ještě...
květen 22, 2024 385
V poslední době jsem zde četla několik stížností od mužů, kteří si tak trochu hráli do noty, když...
květen 22, 2024 406
Neviditelné záření, které se vyskytuje na určitých místech zemského povrchu, znají lidé již od...
květen 21, 2024 594
20. 5. 2024 v 15:00 vstoupilo Slunce do Blíženců v doprovodu Neptuna v Rybách, který ukáže Slunci...
květen 03, 2024 558
„A jako drží ochrannou ruku nad doly svatí a světice, tak zase podzemní temné hlubiny hlídají a...
květen 03, 2024 323
Lidé po dlouhá staletí toužili ovládnout vzduch, dávno před tím, než se provedení skutečného...
duben 24, 2024 827
Po tisíciletí většina kultur považuje dotek za něco přirozeného a léčivého. Prakticky všechny...
duben 21, 2024 808
19. 4. 2024 v 16:00 vstoupí Slunce do Býka, který zpomalí naši aktivitu, abychom si mohli...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2054295
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 515896
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 457715
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 293985
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 283363
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 273407
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 260231
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 252761
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 251197
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 243292
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 241450
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215529
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 207058
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 189063
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186719
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184469
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 176904
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 167032
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163564
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161307
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 143125
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128369
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 124848
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 122806
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...