Jitka Bartošová: IQ jako překážka ve vztazích?

Podělím se dnes o zkušenosti, jaké mi můj inteligenční kvocient přináší do života, co se vztahů týče. Prvně, abych mohla docílit zlepšení ve vztazích, musím nejprve začít zpochybněním, že mi TATO HODNOTA, tohle číslo, má vztahy komplikovat nebo znemožňovat.

Jedna věc je klást si otázku ve chvíli, kdy jeden mluví o voze, druhý o koze - JAK k tomu došlo? Druhá věc nad nepochopením mechanismu našich překladačů říct nebo svést naše nedorozumění právě na vysoké (jakékoliv) "kvé". Průměrná hodnota je stanovena na 90-110, což nechápu jako použitelné do budoucnosti, kdy třeba IQ130 se stane tím obvyklým! Protože se měníme všichni. Jako dítě jsem si rozuměla s mnohem méně lidmi, když už, tak ne ve škole, ale rovnou od sousedů, tehdy jim bylo tak 30+ ale i s 50+ se mi dobře mluví stále. Dnes se mi otevírá nový prostor - najít porozumění s vrstevníky nebo mladšími! Není jich mnoho, ale stačí to tak. Podle teorie, kdy se tvrdí "Máte IQ nad 110? Pokud ano, pak je problém.", jsem docela dalece v háji! :-D

Já mám taky problémy v mezilidských vztazích a kvéčka nejsou jedinými parametry, které to způsobují. Ano, komplikuje se mi komunikace, když je úplněk, když mám měsíčky, kdy mě má citlivost nebo schopnost vnímat hloubkově pohltí tak, že co někomu přijde veselé a vtipné, mně připadá jen ironické a tím smutné, protože vidím za oním "vtipem" utrpení toho jiného člověka nebo skupiny lidí, na které je vtip mířený.

Ještě jinak - to mám z telenovely, protože jinde se příliš a takto okatě s lidmi materiálně zaměřenými asi nesetkám a úmyslně nesetkávám - vztah důvěry k takové matce bych si ani náhodou nedokázala vypěstovat. Oznámení dospělé dceři "Musím ti ukázat skutečného makléře!" spustila u mě záchvat smíchu. Bože, makléře! Teď se mi v hlavě honila představa, co bych dělala na místě nebohé dcery, která nikdy neměla svobodnou volbu, vždy její čin nebo rozhodnutí matka bojkotovala a ohýbala na její potřeby, sobecké, majetnické atd...

Rojí se z toho: "Já Ti taky ukážu makléře, mami, dovede Tě spolehlivě svléknout a naplácat na prdel za každý milion, který Ti převede na Tvůj účet!" :-P

Jak je vidět, zrovna respekt nebo důvěra z takové reakce neplyne....Takže problematické vztahy nejsou vzniklé na vysokých číslech kvéček, nýbrž na rozdílnosti vnitřních světů. Pokud můj svět bude spíše citlivý, umělecký, vědecký, duchovní, zaměřený na duševní naplnění, očividně mé překladače (to jsou teprve ta kvéčka) nebudou dobře ladit s překladači poživačného, majetnického člověka/vlka, který je mlsný po blahobytu, módě, obchodování. Tyhle světy se prostě dobře nemísí! Není tu porozumění, motivace si cokoliv vzájemně sdělovat, pak z obou stran je taková snaha plácáním plků do prázdna, ztrátou energie i času.

A tak opravdu přišel čas operovat na poli psychologie a mezilidských vztahů s jinými hodnotami, než těmi číselnými. Můžeme každé té hodnotě dát symbolicky barvu a potom rozhodovat, co ladí víc. O citlivosti vnímání potřeb u druhých - také to není pravda, že člověk s vysokým IQ si těchto záležitostí nevšímá či je více sebestředný, i když se jistě najdou výjimky. Má zvýšenou potřebu vše analyzovat, zkoumat, ale dnešní rychlá doba mu nedává příliš prostoru slovně či skutky dokazovat partnerovi respekt, lásku a to další, co do vztahu patří. Jak si uvolnit čas?

Návod pro vlastníky vyšších kvéček:

1) zapojte intuici, trochu na určitou hodinu omezte vnitřního analytika, vniřní dialog

2) nasměrujte pozornost dovnitř a vzápětí ji přeneste ven k partnerovi/partnerce nebo kamarádovi/kamarádce

3) nechte věcem možnost být řečeny druhou osobou, ne vše musíte stihnout říct VY a v jeden okamžik (tady to rozvinu - stává se jinak dost často, že odbíháme od tématu k jinému tématu, jsou tu příliš velké skoky v myšlení, druhý člověk tím spíš neporozumí, ztratí se v rozhovoru, téma zanikne dřív, než ho stihne zaregistrovat, že se začlo probírat - jednak druhé straně nic nesdělíte, budete se cítit nerespektováni a druhá strana si začne připadat jako mimoň a rozhovor vázne, náladu spíše promění v rozladění)

4) buďte IN-FLOW, v toku, zapomeňte na vnitřní plánování toho, jak bude Vaše komunikace probíhat, nejste na utkání šachových mistrů. Uvolněte se. Reakce na Vaše nápady nebo podněty jsou tisíc a jedenkrát--a pokaždé jiné. Přijměte, že reakce byly jiné, než jste očekávali, pokud jste si již nějaká očekávání vytvořili.

5) nepřetlačujte druhé nějakou vůlí, aby myšlenkový vzorec, Vámi zplozený, byl bez výhrad pochopený, ano to je těžké, často mě přepadala jistá fobie, že když nedovysvětlím to celé, bude to nepochopeno a druhá strana se bude zlobit, spustí to konflikt - já tak nerada hádky a vůbec se mi špatně/zejména dřív/ pracovalo s něčím hněvem. Přetáčel se energeticky přímo proti mé psychice a ničil mě hněv té osoby, co mi neporozuměla, tak jsem se začala vyhýbat lidem, než jsem se rozhodla říct STOP a hned na to PROČ, dřív než by mě další lidé umlčeli, dřív, abych nestihla být zastavena, než po ty kratičké chvilky vteřin volných budu moci sdělit to podstatné!

6) můžete shlédnout film Tisíc slov. Tam se nachází pointa z bodu 5).

7) Je nás na Zemi kolik? Přes 7miliard nebo i víc?! Představte si, jaké by to bylo, kdybychom slyšeli myšlenky nás všech najednou! To je panečku hluk, to je stres! Když dělám meditace, k uvedení někoho do klidu včetně sebe proto vynechávám dialog a používám co nejméně slov. Jazyk vyčerpává mozek i ducha. Obraz a cit je nabíjí. Nechte někdy mluvit TICHO za Vás.

8) předchozími splněnými body 1) až 7) jste nyní přetočili onu pozornost z Vašeho nitra ven, k člověku, který Vám je blízký a chcete, aby to mezi Vámi klapalo. V klidu naslouchejte. Jednat můžete pak o to více z pozice intuice a klidu. Návrhy, nápady k řešení můžou přijít časem.

9) prostě žijte. Je-li Vám těžko, dokonce i depresivno, přepněte na režim odlehčený s afirmací: Nyní jdu žít jako dítě, bezstarostně, klidně naivně, jako dítě, radovat se bez rozmyslu, kdy je nebo není to vhodně. A ten život je lehký! Však i tímto své poslání na Zemi splním. (Ano, i tohle tam mnozí z nás jistě mají - ten pocit, že když vynechají řešení a starosti a levohemisférové, logické působení, tak bude život postrádat smysl a naplnění. Že se druzí bez našich mouder a rad neobejdou. Obejdou! A o to raději v mnohých případech budou oni s pocitem, že na to či ono si přišli sami, vlastním úsilím.)

Nechejme ten prostor taky někomu dalšímu...

Více zde: https://farhamandala.webnode.cz/news/iq-jako-prekazka-ve-vztazich/


Autorka článku: Jitka Bartošová

https://farhamandala.webnode.cz/


PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč