Co máme na mysli pod pojmem stín?
Náš stín je temná a nevědomá stránka naší psyché, ta část, se kterou se odmítáme identifikovat. Je zastoupena zejména tím, k čemu máme v životě odpor, co nesnášíme, nechceme, nepřijímáme a nejsme si toho vědomi. A zároveň vše, co jsme v sobě zatím neobjevili, co jsme potlačili nebo zanedbali a může to být pro nás krásné, obohacující a užitečné.
Každá volba, každé rozhodnutí, které jsme v životě učinili, nás stavěla před nutnost rozhodnutí upřednostnit jednu z možností. Ostatní možnosti tak zůstaly pro daný okamžik nevyužité nebo nepoznané a zůstaly součástí našeho nevědomí. S každou nevyužitou volbou však přicházel pocit určité frustrace nebo alespoň nespokojenosti, doprovázený marností lidského snažení po celistvém, jednotném bytí.
Náš stín se nachází v našem nevědomí, je však stále přítomný v našich životech a působí na nás přes projekce do vnějšího světa. Všechny nepříjemné situace, které prožíváme s ostatními nebo sami se sebou, jsou důsledkem působení našeho stínu.
Náš stín vzniká zejména během našeho dětství a s nepříjemnými podmínkami a zážitky roste. Proto většina lidí svůj stín raději vytěsní a nechce se jím zabývat ani v dospělosti, aby nemuseli přijít do kontaktu se svým zraněným já. Svůj stín potom promítají do svého okolí, ze svého neštěstí vždy viní druhé, věří na náhody a největší moc dávají životním okolnostem.
Člověk, který si začíná uvědomovat svoji zodpovědnost za vlastní prožívání, bývá postaven před výzvu, naučit se čelit vlastnímu stínu a postupem času zpracovávat informace, které dříve vytěsnil. Konfrontace s vlastním stínem bývá nejtěžší výzvou v našem životě, ale čím více témat, spojených se strachem, bolestí, hněvem, studem, nenávistí, závistí a pýchou, si dovolíme vědomě zpracovat, tím více důvěry, talentů, vlastní identity, síly, laskavosti, upřímnosti a otevřenosti získáme.
Proto je vědomá práce se stínem tou nejlepší motivací pro smysluplný a celistvý život.
Podle našeho názoru, nestačí pouze meditovat a na zlé věci prostě nemyslet… protože náš stín tím nezmizí. Je důležité nahlédnout do svých temných zákoutí, transformovat je a přinést moudrost poznání tam, kde nám může pomoci k uskutečňování našich cílů – k radostnému, vědomému a naplněnému životu.
Součástí našeho semináře na téma přijetí stínu je konstelační metoda práce se stínem, vedená meditace a práce s tělem.
Autorka článku: Radka Svobodová http://www.moje-vztahy.cz/
Jsem lektorkou osobního rozvoje, poradkyní v oblasti partnerských vztahů, zabývám se také transpersonální psychologií, scenar terapií a reflexní terapií.
Vystudovala jsem gymnázium, pracovala jako vychovatelka na ZŠ pro neslyšící, poté jsem se vydala na 4 letou pouť po jižní Evropě, kde jsem objevovala svůj vnitřní svět na odlehlých místech ve spojení s přírodou.
Meditace, výklad snů a práce s tarotovými symboly pomohly k prohloubení mojí intuice a sebepoznání. Absolvovala jsem řadu kurzů osobního rozvoje (např. kurz komunikace s
R. Telvákovou, kurzy dr. Savčenka, holistické workshopy s D. Cadenazzim) a otevřela si v Brně svoji praxi osobního poradenství a scenar terapie.
V Brně jsem také navštěvovala kurzy tantry pro ženy a vedla ženské kruhy.
Se svým přítelem pořádám v ČR i na Slovensku přednášky a semináře na téma partnerské vztahy a komunikace. Věnuji se tématům emocí, závislostí, strachu, viny, lásky, oběti.
Pomáhám lidem hledat nová řešení a úhly pohledu v různých životních situacích.
Mám schopnost nahlížet pod povrch a pojmenovat skryté souvislosti.
Své klienty vedu do hloubky, do oblasti prožívání emocí a těla, kde díky vědomé přítomnosti dochází k uvolnění zablokovaných pocitů a vzpomínek a k jejich transformaci. Mým cílem je vést klienty k vědomému životu v přítomnosti a vnitřní svobodě.
Baví mě objevování souvislostí mezi vnitřním světem lidské mysli a vnější realitou.
Miluji zpěv a hraní na hudební nástroje,
tanec, malování a přírodu.
Společně s přáteli žijeme na středním Slovensku uprostřed přírody, v komunitě zaměřené na rozvoj vědomí.
Hraji a zpívám v hudebním seskupení Tóny Brány.