ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH: Anthony Hopkins

*31. 12. 1937

Philip Anthony Hopkins se narodil 31. prosince 1937 jako syn pekaře Richarda Hopkinse a jeho manželky Muriel ve velšském městě Port Talbot. Mladý Anthony již ve svých 17. letech přišel do amatérského divadelního souboru YMCA, neboť věděl, že jediná věc, které chce zasvětit svůj život je herectví. V roce 1961 byl přijat na londýnskou Královskou akademii dramatického umění, kterou absolvoval o dva roky později jako jeden z nejlepších. Následně byl ihned přijat do souboru PHOENIX THEATRE v Leicesteru. Odsud se zprávy o jeho vynikajícím herectví začaly rychle šířit a dostaly se také k uším legendárního Laurence Oliviera, tehdy vůdčí osobnosti scény britského NATIONAL THEATRE. Roku 1965 je zde Anthony angažován, a dokonce alternuje s Oliverem ve hře s názvem – TANEC SMRTI. V následujícím období pak ztvárnil celou řadu rolí zejména v Shakespearových dramatech počínaje Klaudiem v Hamletovi a králem Learem ve stejnojmenné hře konče. Svou všestrannost zde prokazoval také komponováním scénické hudby, v čemž pokračoval i u filmu.

Debut ve filmu přišel roku 1968, kdy mu byla svěřena role Richarda Lvího srdce ve snímku – LEV V ZIMĚ, za niž byl nominován na BRITISH ACADEMY AWARD. O rok později byla natočena další z mnoha filmových adaptací Hamleta a Anthony v ní hraje postavu Klaudia, jenž je mu již důvěrně známa z prken, která znamenají svět. V roce 1975 se přesouvá na BROADWAY a hned získává několik ocenění za roli psychiatra v dramata – EQUUS, který se pokouší léčit mladého muže, který je patologicky fascinován koňmi. V roce 1976 získává svou první cenu Emmy za roli únosce ve filmu – THE LINDBERGH KIDNAPPING CASE, v překladu – Případ únosu Lindberghovo dítěte. O pět let později přidává do sbírky druhou cenu Emmy za ztvárnění Adolfa Hitlera ve snímku – BUNKER. Film zachycuje poslední dny vládce Třetí říše, který ve svém temném berlínském bunkru ztrácí pojem o realitě. Vedlejší role ztvárnili: Richard Jordan jako Albert Speer a Susan Blakely jako Eva Braunová. Opravdová filmová kariéra Anthony Hopkinse začíná v podstatě až roku 1991, kdy mu je svěřena postava „kultivovaného masového vraha“ Hannibala Lectera ve filmu – MLČENÍ JEHŇÁTEK. Za svůj výkon byl stejně jako Jodie Foster za ztvárnění agentky Clarice Starlingové oceněn Oscarem.

ZAJÍMAVOSTI O FILMU MLČENÍ JEHŇÁTEK 

Postava Hannibala Lectera byla inspirována sériovým vrahem Albertem Fishem.

Většina filmu se natáčela v Pittsburghu.

Herci se na své role připravovali opravdu důkladně. Hopkins studoval věhlasné zabijáky, z nichž ho třeba Charlie Manson naučil – NEMRKAT.V rozhovoru pro časopis Anthony řekl: „Mrtvé oči děsí“. Divák se kouká do prázdna a zároveň v něm něco hledá. Ted Levine se na roli připravoval v barech pro transvestity. Jodie Foster a Scott Glen podstoupili expresní přípravku FBI.

Specifický zvuk, který vydává postava Lectera (takové to syčení), vymyslel spontánně Anthony.

Na plátně se Anthony Hopkins objevil dohromady pouze něco málo přes 16 minut. Jde o nejkratší dobu, za kterou byl kdy udělen Oscar.

V cele Hannibala Lectera můžeme vidět časopis (z pro něj výstižným názvem) – „BON APPETIT“.

Buffalo Bill, kterého ztvárnil Ted Levine, ve slavné taneční scéně improvizoval. Jeho tanec totiž vůbec nebyl ve scénáři. Ted si stál za tím, že tanec tam být musí, protože to prohloubí šílenost postavy. A měl pravdu :D.

Ve scéně, kde se poprvé setkají Hannibal a Clerice – Anthony paroduje její jižanský přízvuk. Jodie svoje překvapení vůbec nehraje…Byla to Anthonyho improvizace, kterou nikdo nečekal.

V anketě 50 nejlepších záporných rolí se Hannibal Lecter umístil na první příčce.

Mlčení Jehňátek je teprve třetí film, který si odnesl všech 5 hlavních Oscarů (film, režie, scénář, herec, herečka). Stejné ocenění získaly předtím pouze filmy – STALO SE JEDNÉ NOCI (z roku 1934) a PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM (z roku 1975).

Výrok, který pronesl Lecter…: „A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti“ se umístil na 21. příčce nejlepších filmových hlášek vyhlášených Filmovým institutem v USA.

CO ŘEKL O ROLI HANNIBALA ANTHONY? …To víte, že tuhle roli občas proklínám, protože se mi na ní každý ptá. Ale změnila mi život a nemám právo na ni plivat. Jednou jsem šel po New Yorku, plakáty s Hannibalem byly úplně všude. Maminka tehdy onemocněla, ležela v Los Angeles v nemocnici a já si při pohledu na billboard s obřím Hannibalem řekl: Tak to ty jsi mi zaplatil nemocnici pro mámu. Nebýt Hannibala neměla by špičkovou péči a zemřela by! Podle mě se všechno děje z nějakého důvodu…

*Po velkém úspěch filmu Mlčení jehňátek byly natočeny pokračování s názvy (Hannibal, Červený drak a Hannibal – Zrození). Podobného úspěchu ale nedosáhly.

Ve filmu – SOUMRAK DNE, ztvárnil roli majordoma Stevense, jenž je dokonale oddán své práci a svému pánu, že v jeho životě již není místo pro lásku ke slečně Kentové, kterou si zahrála Emma Thompson. Tento vynikající film byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, avšak nakonec nezískal ani jednoho. V roce 1994 ztvárnil postavu plukovníka Ludlowa v dramatickém filmu – LEGENDA O VÁŠNI. Film vypráví o plukovníkovi, který opustil armádu Spojených států, protože nesouhlasil s genocidou indiánských kmenů a se svými třemi syny (Alfredem, Samuelem a Tristanem) se usadil na farmě v Montaně. Ve filmu – SEZNAMTE SE, JOE BLACK hraje mediálního magnáta Williama Parrishe, který si užívá života plnými doušky. I pro něho si však jednoho dne přijde smrt. Ta mu ale udělá zcela výjimečnou nabídku – časový odklad za možnost přiučit se něco o lidech. V podobě sympatického mladíka, který si říká Joe, tak Smrt vstoupí nejen do Parrishova života, ale i do života jeho krásné dcery.

Ve filmu – V ZAJETÍ RYCHLOSTI hraje motocyklového nadšence, který jde celý život za svým snem: Být nejrychlejší! Film je natočený podle skutečného příběhu Burta Munroa z Nového Zélandu, který předělal svůj starý motocykl značky Indián ve stroj, který překonal rychlostí rekord v kategorii do 1000 kubických centimetrů rychlost 321 Km/h.

Neortodoxního kněze – Otce Lucase, hraje ve filmu OBŘAD, který je inspirovaný skutečnými událostmi. Režisér Mikael Häfström se kvůli přípravě na film účastnil „vymýtání ďábla“. Nebyl přímo u samotného procesu, avšak slyšel, co se děje za dveřmi. Když se v rozhovoru ptali novináři Anthonyho, jestli je věřící, odpověděl: Léta jsem býval ateista, ale asi jsem změnil náhled na svět. Nedokážu říct, v co věřím, nejspíš v cokoli. Jen vím, že věřit musím. Je to lepší než nevěřit v nic. Bezpečnější. Když nemáte víru, jste na vše sám. Hrozí, že se ocitnete v sarterovském pokoji bez oken, a to mě děsí.

Ve filmu – V MYSLI VRAHA, hraje doktora Johna Clancyho, který je medium a vidí jak minulost, tak budoucnost. Doktor Clancy pomáhá detektivům dopadnou sériového vraha (v podání Colina Farrella), který je vždy o krok napřed.

Ve filmu – OKAMŽIK ZLOMU, hraje bohatého a talentovaného leteckého inženýra, který zjistí, že má jeho žena milostný poměr. Postřelí jí, čímž jí způsobí vážná zranění. Později manipuluje se soudním systémem, aby unikl trestu.

Ve filmové adaptaci komiksu od Marvelu hraje krále Odina, otce asgardského boha hromu a blesku – THORA, kterého ztvárnil Chris Hemsworth. Na otázku, jaký má osobní vztah k Chrisi Hemsworthovi odpověděl: Když jsme natáčeli noční scénu na terase, byli jsme tam čtyři, včetně Chrise. Šel jsem se podívat záznam na monitorech a říkám režisérovi: „On skutečně vypadá jako Bůh. Vypadá jako severský Bůh“! Chris je tichý a vždy skvěle připravený a pochopitelně je ohromně disciplinovaný. Je z něj velká hvězda a je to velice příjemný herecký kolega.

ZAJÍMAVOSTI 

Poprvé se oženil v roce 1966 a jeho ženou se stala herečka Petronella Barker. Mají spolu dceru Abigail. Manželství jim nevydrželo a rozvedli se v roce 1972. Velmi krátce po rozvodu se opět oženil. Vzal si asistentku produkce Jennifer Lynton, která mu pomohla vyhrát nad alkoholismem se kterým se potýkal. Vydrželi spolu téměř 30 let. Po druhém rozvodu sice Anthony tvrdil, že zůstane sám, protože už nechce nikomu ublížit, ale nakonec se stejně zamiloval. A také se opět oženil. V roce 2003 si vzal Stellu Arroyave a je s ní šťastný dodnes.

Za své zásluhy na poli filmu a divadla byl v roce 1993 královnou Alžbětou povýšen do šlechtického stavu. V roce 2006 získal Zlatý Glóbus za celoživotní dílo.

V roce 2000 získal Americké občanství a zřekl se Britského občanství i jeho čestného titulu. Jeho rozhodnutí šokovalo mnoho lidí v jeho rodné zemi.

Na klavír se začal učit hrát již ve svých šesti letech. Několik desítek let se věnuje skladatelské tvorbě. Album s názvem COMPOSER obsahuje nahrávky děl, které Anthony představil na koncertě v BIRMINGHAMU.

Hercův malířský talent objevila jeho třetí žena. Sérii 50 akrylových a inkoustových pláten vystavoval v Londýnské galerii. Jeho portréty poutají pozornost zvláštním zvýrazněním očí. Anthony tím chce upozornit na to, že každý vidí svět vlastníma očima.

CITÁTY 

„MÝM SLABÝM MÍSTEM JE LENOST. ALE MÁM I SPOUSTU DALŠÍCH SLABÝCH MÍST: SUŠENKY A CROISSANTY“.

„VYCHUTNEJTE SI VŠECHNO, CO JE UVNITŘ VÁS: NEDOKONALOSTI, TEMNOTU, SVĚTLO, BOHATSVÍ…“.

„FILOZOFIE MÉHO ŽIVOTA ZNÍ: NEZAJÍMÁ MĚ, CO SI O MNĚ MYSLÍ A MLUVÍ DRUZÍ. JSEM KDO JSEM A DĚLÁM, CO DĚLÁM. NEČEKÁM OD NIKOHO NIC, ALE AKCEPTUJI VŠECHNO. A TO DĚLÁ MŮJ ŽIVOT MNOHEM JEDNODUŠŠÍ“.Nejnovější články na našem portálu

září 28, 2023 276711
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
září 23, 2023 514
„A Henoch pravil: Já Henoch, muž zbožný, jemuž Bůh otevřel oči, aby uzřel svatého v nebi. Ukázali...
září 22, 2023 539
Jednou se mi do rukou dostala kniha, která ve mně zažehla podnět k napsání tohoto článku. Autorka...
září 20, 2023 450582
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
září 19, 2023 37519
Je mnoho způsobů vyjádření pro partnera, se kterým prý máte zažít neuvěřitelně romantickou lásku,...
září 17, 2023 84993
Bolest kdekoliv na páteři může duchovně znamenat, že jdete v životě špatným směrem či děláte něco,...
září 16, 2023 1371
23. 9. v 8:50 vstoupí Slunce do znamení Vah, které je prvním znamením v řadě, jež nás otevírá...
září 07, 2023 16476
Před 30 lety objevila známá americká lékařka Dr. Hulda Clarková něco, co významně změnilo směr...
srpen 23, 2023 1189
23.08.2023 v 11:02 vstoupí Slunce do znamení Panny, kdy sklidíme plody toho, co jsme nejen na...
srpen 20, 2023 11399
Jak často jsme si řekli, že bychom potřebovali trochu ubrat? Naše tělo je unavené nedostatečnou...
srpen 17, 2023 10670
V poslední době se objevil nový termín, Chanelling. Tento pojem se prezentuje jako výjimečná...
srpen 12, 2023 22412
KOŘEN A POČÁTEK. Kořen je myšlen v tomto světě, ve fyzické podobě – ZROZENÍ. Tak bych vyjádřila...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 1890400
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 513779
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 450582
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 288468
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 276711
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
27 říjen 2018 270257
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
17 červenec 2020 254685
Proč tato nemoc rapidně mezi lidmi narůstá? Proč tomu tak je skrz naší duši?? DUCHOVNÍ PŘIČÍNA:...
3 srpen 2019 242768
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
13 duben 2020 242105
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
12 prosinec 2020 240619
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 236967
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 213583
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 204286
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
17 září 2020 185555
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
30 září 2019 184544
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
27 srpen 2020 183193
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 175421
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 165230
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 162430
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 160028
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 141563
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 127245
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 123453
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 120929
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...