Lenka Malcher: Cesta k harmonii a štíhlé linii dle principů TCM

Dietetická doporučení dle tradiční čínské medicíny přináší spoustu praktických rad využitelných pro moderní zdravý životní styl a potažmo i pro hubnutí. Nejedná se o dogmatickou dietu, která vyžaduje jíst jen bambusové výhonky a tofu. Velkou výhodou je, že principy stravovani dle TCM jsou aplikovatelné v jakékoliv světové kuchyni.

Stačí mít základní znalosti o potravinách jako jsou jejich tepelný účinek a chuť, správný způsob přípravy a typ vaší konstituce.

Kouzlo stravování podle čínské medicíny je v tom, že respektuje individualitu člověka a proto nejsou tato doporučení univerzální pro všechny jako je tomu u mnoha módních diet nebo stravovacích směrů.

O tom, že tyto principy fungují se nejlépe přesvědčíte tak, když zkusíte nějakou dobu jíst jinak a tělo vám pak samo naznačí jaké jídlo mu vyhovuje a které naopak ne.

Výsledný efekt pravděpodobně neuvidíte hned, ale jakmile se jednou naučíte podle těchto pravidel stravovat budete jejich přínos využívat po celý život.

Na nadváhu je nejlépe pohlížet jako na každý jiný stav nerovnováhy, který je potřeba harmonizovat.

Dieta harmonie hubnutí pohyb láska k těluU obezity se obvykle jedná o qixu kombinovaný s tan a shi. Principem léčby je v tomto případě doplnit qi a odstranit stagnaci vlhka a tan. Důležité je zaměřit se na životní styl a stravování, abychom se o vzácnou qi sami neobírali. Většina lidí, kteří začnou jíst podle principů čínské medicíny, a oblíbí si kvalitní potraviny jako jsou celozrnné obiloviny, zelenina a nerafinované potraviny, může očekávat snížení váhy. Nadváha je ovšem ne vždy způsobená přejídáním, protože mnoho štíhlých lidí se přejídá a někteří s nadváhou nikoliv. Vysvětlení je velmi jednoduché, velmi záleží na tom co jíte. Není jedno jestli shltnete oběd v rychlém občerstvení nebo jestli dáte přednost domácímu jídlu vařenému z kvalitních surovin.

Lidé, kteří se rozhodnou pro změnu skoro ve všech případech dosahují pozitivních výsledků.

Pokud je individuálně upravený jídelníček doprovázen vhodným cvičením, nedochází k úbytku svalové hmoty a úspěch je téměř zaručen.

Jak na to?

1. Řiďte se hodinami svého těla:

Nepravidelná strava a velké množství jídla jsou škodlivá pro efektivní fungování zažívání. Není potřeba striktně dodržovat čas, ale vynechávání jídel, pocity vyhladovění a následného přejídání mají za následek oslabené zažívání. Lidé obykle fungují tak, že si zvyknou na určitý životní rytmus a čínská medicína to plně podporuje. Pokud totiž, sledujete přirozený rytmus svého těla a pravidelně jíte a spíte, trávení a energie se podporuje. TCM používá takzvané orgánové hodiny, které popisují optimální funkce těla. Například vydatná snídaně mezi 7 - 9 hod., středně velký oběd a lehká večeře kolem 17 hod. jsou optimální pro správné trávení. Je dobré přihlédnout k sezóně, což znamená že chladnější jídla jako ovoce nebo saláty mohou byt konzumovány v teplejším počasí a teplá jídla jako kaše, polévky a masová jídla spíše při chladnějším.  Konzumace velkých jídel pozdě v noci před spaním oslabuje zažívací systém, protože jeho energie je v tuto dobu téměř na minimu. Zažívací problémy, které tak vznikají se projevují pocitem nafouknutí a plnosti po ránu a mohou vést k chronickým problémům.

2. Jezte jídla po kterých se cítíte dobře:

Pokud po jídle cítíte únavu a nadměrné nadýmání je to signál oslabeného trávení. Proto je dobré sledovat, jaká jídla vám tyto potíže způsobují a vyhýbat se jim. Vhodnou variantou bude především tepelně upravená zelenina a ovoce, celozrnné potraviny, malé množství masa, ideálně v bio kvalitě  a luštěniny. Fazole adzuki a mungo jsou pro proces hubnutí zvlášť přínosné. Dále je důležité je vyhýbat se polotovarům, fast food občerstvení, rafinovaným a průmyslově upravovaným potravinám.

3. Jezte naše sezónní ovoce a zeleninu:

Je logické, že potraviny, které konzumujeme v době jejich sezóny nebo ty, které jsou vypěstovány doma na zahráce přispějí k dobré kondici vašeho těla lépe než např. dovážené citrusové plody a rajčata ze supermarketu. Pokud si v zimě chcete posílit imunitu, zapomeňte na snídani typu “pomerančový džus plný vitmínů “ nebo oblíbené smoothie. Raději si dejte teplou kaši nebo polévku. Naopak v parném létě je čerstvé ovoce prospěšné. Ideální jsou třeba meruňky a třešně, které mají zahřívající tepelný účinek a sladkou chuť.

4. Pijte teplou vodu a bylinkové čaje:

Tradičním doporučením dle TCM je pít po ránu převařenou vodu, protože pomáhá nastartovat organismus a vyprázdnit střeva. Můžete do ní podle chuti přidat trochu citrónové šťávy. Naopak se nedoporučuje pít při jídle, zvlášť ne ledové nápoje, protože to zhoršuje trávení a může vést ke stagnaci. Lepší je dát si něco k pití před nebo po jídle. Pití čaje je v Číně oblíbený zvyk, který mimo jiné podporuje také hubnutí. Pokud jste snědli mastné jídlo, je dobrou volbou Pu- erh nebo zelený čaj, který Číňani obvykle pijí po jídle. Jestli trávíte čas spíše v sedavém zaměstnání a intelektuální činností tak je pro vás vhodný Jerlínový čaj. Pro správnou činnost jater a podporu hubnutí se doporučuje popíjet heřmánkový čaj.

5. Využijte účinky hořké chuti: 

Je to pro hubnutí nejvhodnější chuť, protože je těžké se přejíst jídla, které chutná hořce. Navíc vysušuje, čistí střeva a odstraňuje toxiny z těla. K potravinám s hořkou chutí patří např. okurky, chřest, salát, špenát, červená řepa, pohanka, jáhly. Místo koření používejte čerstvé bylinky – z těch s hořkou chutí jsou to například bazalka, oregano, majoránka, tymián, rozmarýn nebo šalvěj.

6. Ujistěte se, že vaše jídlo vám "nekrade či":

Raw strava, studené nápoje, mražené výrobky a kofeinové nápoje kradou či, protože tělo musí vydat více energie na jejich ohřátí a trávení. Také káva vám dá jen krátkodobý pocit vzpruhy, který je ovšem ukraden z dlouhodobých energetických zásob. Bohužel platí pravidlo: čím méně či, tím menší úbytek váhy. Dlouhodobé pití velkého množství kávy navíc může vést k zánětu žaludku.

7. Jezte opravdu pomalu:

Často opakovaná, ale opomíjená rada a přitom velmi důležitá. Při jídle je potřeba se soustředit na to co jíme a jídlo si pomalu vychutnat. Dle TCM se doporučuje každé sousto 10 - 15x přežvýkat. Důvodem proč jíst pomalu je také fakt, že pokud pečlivě žvýkáte, je menší šance, že se budete přejídat. Pokud použijete menší talíř na který si budet postupně přidávat sníte toho méně než když si naložíte běžnou porci na velký talíř. Pokud patříte ke zkušeným a rozhodnete se používat čínské hulky, budete jíst pomaleji a celkově si s nimi jídlo lépe vychutnáte. Podpoříte tak zdravé trávení a ukládání cenné qi.

8. Spěte dostatečně:

Podle orgánových hodin se naše tělo detoxikuje kolem 23 hod. Pokud se vám nepodaří dostat do postele před 23 hod nemůže proces detoxikace probíhat optimálně. Všimli jste si někdy, že když přetáhnete čas kdy jdete do postele, tak mezi 23 a 24 hod se usíná mnohem hůře? To je důvod proč je kvalitní spánek a odpočinek tak důležitý pro správné fungování metabolismu. Poslední studie ukazují, že chronický nedostatek spánku zvyšuje riziko vzniku nadváhy.

9. Rozhýbejte svoji qi:

Není nutné trávit hodiny v posilovně. Dle TCM je vhodným pohybem ten, který rozhýbává qi např. jóga, čchi-kung, tai-chi nebo dlouhé procházky. Qi lze rozhýbat i jídlem. Vhodný  je k tomu např. zelený čaj, celer, slzovka, meloun, dýně.

10. Užijte si jídlo:

Je důležité nezapomínat na to, že naše tělo je nastaveno k tomu, aby si jídlo užilo. Náš jazyk je předurčen k tomu, aby si vychutnal různé chuti a naše smysly vnímají vůně a produkují sliny. Posedět si v pohodě u snídaně, obědvat v klidu mimo pracovní stůl a večer si užít jídlo s rodinou bez sledování televize posílí naši radost z jídla a rovněž poslouží k lepšímu a zdravějšímu zažívání.

11. Překonejte chuť na sladké:

Pokrm složený z obilí, luštěnin a zeleniny se stává tím sladší čím déle jej žvýkáme. Chuť na sladké s konzumací takových potravin sama vymizí. Snaha o dosažení rovnováhy yin a yang se projevuje i zde. Pokud si dopřáváte mnoho slaných potravin je energie vedena dolů a tělo poté touží po sladké chuti, která má naopak stoupající povahu. Většina živočišných produktů jako maso, ryby, sýry by měly být konzumovány v malém množství, abychom se vyhnuli stavu, kdy nás lidově řečeno “honí mlsná”. Také syrová mrkev je pro tento účel výborným pomocníkem.

A na závěr, nebuďte na sebe příliš přísní. Docílit správných stravovacích návyků je běh na dlouhou trať a kousek kvalitní hořké čokolády toto úsilí a motivaci vytrvat jen podpoří.
Hubnutí bod štíhlá linieTIP: Jak využít akupresurních bodů na uchu pro potlačení pocitu hladu
Užitečný bod – bod hladu (hunger point) pro snížení chuti k jídlu se nachází se na malém trojúhelníku chrupavky, která je před vchodem do zvukovodu. Stlačte tento bod přerušovaně na 30-90 sekund, cca 10 až 20 minut před jídlem, nebo kdykoliv kdy cítíte hlad, abyste zabránili přejídání. Můžete mačkat jedno nebo obě uši buď zvnějšku nebo z obou stran dvěma prsty. Stimulace této oblasti pomůže snížit chuť k jídlu a podpořit hubnutí. Pozor! Tento bod snižuje funkci štítné žlázy, takže v tomto případě se nedoporučuje používat.


Autorka článku: Lenka Malcher -  terapeut TCM se specializaci na dieteticke poradenství 
http://balancewithtcm.blogspot.cz email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Nejnovější články na našem portálu

květen 03, 2024 305
„A jako drží ochrannou ruku nad doly svatí a světice, tak zase podzemní temné hlubiny hlídají a...
květen 03, 2024 124
Lidé po dlouhá staletí toužili ovládnout vzduch, dávno před tím, než se provedení skutečného...
duben 24, 2024 592
Po tisíciletí většina kultur považuje dotek za něco přirozeného a léčivého. Prakticky všechny...
duben 21, 2024 641
19. 4. 2024 v 16:00 vstoupí Slunce do Býka, který zpomalí naši aktivitu, abychom si mohli...
duben 17, 2024 706
- hojnost přichází, když ji přeješ jiným lidem - hojnost přichází, když neposuzuješ tvorbu druhých...
duben 09, 2024 627
měj pevné, stabilní kořeny /stůj pevně nohama na zemi buď v proudu života /řekni ano životu/...
duben 09, 2024 549
„V podzemí zůstává duch místa, a to i přesto, že kouzlo města nad zemí se často pomalu vytrácí a...
duben 03, 2024 2321
Medicinální nebo někdy také funkční či vitální houby, jsou specifické houby s výjimečnými účinky....
duben 02, 2024 555
Místa záhadná, tajemná či obestřená jistým mystickým nebezpečím přitahovala pozornost člověka...
březen 27, 2024 599
Mnoho lidí věří, že jednorožci existovali. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že žijí někde mimo...
březen 23, 2024 2142
20. 3. 2024 ve 4:07 vstoupí Slunce do Berana, prvního znamení horoskopu a otevře nový roční...
březen 19, 2024 900
Studánky, jezírka, louže...- první zrcadla lidí. Ta nejpřirozenější zrcadla, která člověku dala...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2036584
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 515660
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 457217
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 293227
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 282822
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 273002
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 259809
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 251858
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 250304
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 243048
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 241081
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215327
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 206834
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 188515
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186579
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184362
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 176761
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 166850
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163429
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161184
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 142877
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128261
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 124642
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 122631
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...