Med – Pokrm bohů, studnice mládí a moudrosti

Tento nejdůležitější včelí produkt provází dlouhá historie a spousta zajímavostí. K vytvoření 1 kg květového medu je nutné, aby jediná včela nasbírala nektar minimálně z tří milionů květů. Dráha, kterou při sběru nalétá, je srovnatelná se zhruba šesti oblety zeměkoule. Odtud pochází i lidový příměr „pilný jako včela“. I když se včele celým jménem říká včela medonosná, ony ho nenosí, nýbrž tvoří.

Staří Čechové znali sílu medu i medoviny, která má v mnohých jazycích české jméno med nebo met. Již slova praotce Čecha na hoře Řípu nasvědčují tomu, jaký význam byl přikládán medu v naší historii „Toť jest ta země krásná, mlékem a medem oplývající“. Dochované písemnosti dokazují, že med byl vyráběn od 5. století n.l. Češi si ze včelařství vytvořili tradici a tzv. brtníci (lesní včelaři) šířili znalosti o chovu a ošetřování včel i za hranicemi. V dobách středověku byli včelaři velmi uznáváni ve společnosti a zasluhovali velká privilegia. Za vlády Marie Terezie byly dokonce zakládány včelařské školy. Česká kuchyně nalezla využití pro med téměř všude. Medem se dochucovalo ovoce, povidla, koláče, ale i masitá jídla. Pečínky s medem, mandlemi, rozinkami a kořením představovaly vrchol kuchařského umění. Dalším výrobkem z medu jsou perníky.  Staročeský perník si zasloužil tradiční ochrannou známku a stal se proslulým i ve světě.

První doklady o společném životě včel a člověka nám poskytují nástěnné malby

Nejstarší kreslený doklad o tom máme z doby paleolitické, tj. asi před 15 000 lety. Kresba pochází z Pavoučí jeskyně nacházející se u vesnice Bicorp ve Španělsku a jsou na ní znázorněni dva lidé vybírající med včelstvu usídlenému pravděpodobně ve skalní dutině. Podle použitých nádob, žebříku i kouře se dá soudit, že už tehdy šlo o vyspělý lovecký způsob včelaření. Podobné motivy byly nalezeny i v jiných jeskyních, např. v jeskyni Zombepata či Eland v Africe.

Za průkopníky včelařství jsou považováni Kréťané a Egypťané, kteří chovali včely v hliněných rourách již 3000 let př.n.l. Ve starém Egyptě věřili, že se včely zrodily z boha Slunce prostřednictvím slz, které ronil. V Koránu zase považují med za první požehnání, které Bůh na zemi seslal a bible popisuje zemi, kterou hledá izraelský národ jako místo, kde podávají manu, mléko a med. Egypťané med používali jako konzervant potravin, mumií, pro přípravu léčivých mastí a léků a jako obětinu bohům. V Egyptských pyramidách byly objeveny nádoby s medem z doby před 3 tisíci lety a tento med, který byl úplně zkrystalizovaný, byl vhodný k jídlu. Tak dlouhé uchování a v tak dobrém stavu bylo způsobeno tím, že med byl uskladněn v hliněných nádobách zalepených voskem na místě se stálou, nevysokou teplotou (méně než 12 °C) a s velmi nízkou vlhkostí.

Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost. Pokud se však nový med před skladováním dobře utěsní, vlhkost se vstřebávat nemůže a výrobek vydrží v nezměněné podobě prakticky navždy. Přírodní produkt má navíc pH okolo 3-4,5 a taková kyselina zlikviduje vše, co by v jiných látkách mohlo přežít.

Včelí produkty, a především med a propolis byly také hojně využívány ve starém Řecku a Římě. Antický lékař Hippokrates, který je dodnes znám jako „otec medicíny“, doporučoval med jako zázračný všeobecný lék na nemoci a jako univerzální antidotum (neboli protijed). Med se dávkoval nemocným jako samotný medikament, někteří lékaři ho pak předepisovali smíchaný s mlékem. Pythagoras s Hippokratem si vlastnosti medu vychvalovali a věřili, že za svou dlouhověkost vděčí právě jeho pravidelnému užívání. Asclepiades, další středověký lékař, který přišel z Malé Asie do Říma, učil, že med je příjemná potravina, která vyjasňuje mysl a prodlužuje život. Účinky medu popisovali ve svých dílech římský vědec Plinius starší či proslulý středověký perský lékař Avicenna.

Pravidelná konzumace medu má na zdraví člověka nepopiratelný účinek.

Med je zajímavý tím, že kromě selenu obsahuje téměř všechny stopové minerály s jejich blahodárným účinkem. Kromě vody (asi 15 až 20 %), jednoduchých cukrů fruktózy a glukózy (dohromady asi 50 až 70 %) med obsahuje 13 druhů aminokyselin včetně esenciálních, rostlinné bílkoviny z nektaru rostlin a živočišné bílkoviny z hltanových žláz včel. Najdeme v něm množství enzymů důležitých pro obnovu imunitního systému a vitamínů (především A, vitamíny skupiny B, C, D, H, K, P) a minerální látky. V medu najdeme i řadu kyselin – mravenčí, mléčnou, octovou, citronovou, šťavelovou. Kromě nich jsou v něm látky působící antibakteriálně, barviva, karoteny, flaviny, chlorofyl, melanin a pylová zrnka. Náš organismus dovede strávit všechny látky, které med obsahuje.

Med se doporučuje jako součást lidového léčitelství v následujících případech:

 • Při onemocnění jater – hlavně při virovém zánětu jater, žlučníkových zánětech a při poškození jaterní tkáně chemickými léky.
 • Je velmi účinný při léčbě onemocnění srdce a vysokého tlaku.
 • Užívání medu přináší dobré výsledky při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů.
 • V případech sklerózy pomáhá rozmixovaná šťáva z cibule a medu. Můžeme jí léčit také infekce horních cest dýchacích.
 • Sklenice teplého mléka s medem nejen uleví při kašli, ale také uklidňuje a přináší dobrý spánek.
 • V mnoha případech má medová terapie úžasné výsledky např. při průjmech nebo při léčbě pásového oparu.
 • Čím je pro kojence v potravě mléko, tím je pro staršího člověka v potravě med.
 • Kornatění tepen je způsobené usazováním cholesterolu na vnitřních stranách tepen a žil. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů dokáže med zabránit tvorbě cholesterolu.
 • Med se také doporučuje při neurastenických projevech u dětí, sedativní účinek medu působí na vylepšení těchto stavů.
 • Med se dobře osvědčil při pooperačních stavech. Vnější i vnitřní rány po operaci se staly bakteriologicky sterilními v průběhu několika dní a vnější se zahojily.
 • Přítomnost fosforu a vápníku působí proti vzniku křivice a hořčík má zase uklidňující účinek. Lžíce medu denně snižuje tvorbu žaludečních šťáv.
 • Tmavý med užíváme při nedostatku železa.
 • Působí proti nočnímu pomočování dětí. Medový roztok se osvědčil a doporučuje všeobecně při otravách. Med je detoxikační (zbavuje tělo jedovatých látek a současně působí protizánětlivě).
 • Síla včelího medu zastaví nejen infekci, ale také stárnutí a podrží nás při depresích. Květový med nezatěžuje trávení, lesní zase ledviny.
 • Lžička medu denně se podává na posilnění imunitního systému, nejlépe ráno asi 20–30 minut před jídlem, nebo večer před spaním.

Kvůli jeho zkrášlujícím účinkům jej používaly i egyptské krasavice Nefertiti a Kleopatra

Med je znám tím, že má zvláčňující a hydratační účinek, což se cení zejména za chladného, deštivého a mrazivého počasí, ale také při následném pobytu v suchých nebo vytopených místnostech. Med výborně váže vlhkost, obsahuje výživné látky, má čistící a antibakteriální účinky, a tím působí léčivě a uklidňuje pokožku.

Kromě toho med krásně osvěžuje pleť, uklidňuje podráždění, tonizuje a vyživuje. Dovede vyhlazovat vrásky, léčit záněty kůže a omlazovat. Blahodárně působí proti ekzémům, oparům, psoriáze a dalším ústním nemocem.

Albert Einstein jednou řekl, že až vymřou včely, lidstvo je přežije o čtyři roky. Bez opylení nebude úroda, zvířata pojdou hlady a lidé s nimi.  Domněnku Alberta Einsteina bychom měli brát vážně. Včely na celém světě vymírají a je čas uvědomit si, co to může mít za následky. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří přes 90% světové produkce potravin, jich včely opylují více než 70.

Jak můžeme včelám pomoci? Zařiďte si zahradu a balkón tak, aby v nich byly včely spokojené. Nabídněte jim bohatý výběr rostlin, které mají různou dobu květu, například kombinace krokusů, pivoněk a pampelišek, maliníku, zvonků a komonice, ale i břečťanu, tymiánu a čemeřice černé vystačí svojí rozmanitostí včelám na celý rok. Ale pozor, včely neumí rozeznat červenou barvu. Vybírejte proto spíše rostliny, jejichž květy mají bílou, žlutou, fialovou, purpurovou nebo modrou barvu. Vyhněte se také používání přípravků na ochranu rostlin nebo používejte jen ty alternativy, které jsou pro včely neškodné. Místním včelám můžete pomoci i tak, že si budete kupovat med od včelařů ve vašem okolí.


Nejnovější články na našem portálu

duben 21, 2024 99
19. 4. 2024 v 16:00 vstoupí Slunce do Býka, který zpomalí naši aktivitu, abychom si mohli...
duben 17, 2024 301
- hojnost přichází, když ji přeješ jiným lidem - hojnost přichází, když neposuzuješ tvorbu druhých...
duben 09, 2024 368
měj pevné, stabilní kořeny /stůj pevně nohama na zemi buď v proudu života /řekni ano životu/...
duben 09, 2024 301
„V podzemí zůstává duch místa, a to i přesto, že kouzlo města nad zemí se často pomalu vytrácí a...
duben 03, 2024 2061
Medicinální nebo někdy také funkční či vitální houby, jsou specifické houby s výjimečnými účinky....
duben 02, 2024 325
Místa záhadná, tajemná či obestřená jistým mystickým nebezpečím přitahovala pozornost člověka...
březen 27, 2024 400
Mnoho lidí věří, že jednorožci existovali. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že žijí někde mimo...
březen 23, 2024 1686
20. 3. 2024 ve 4:07 vstoupí Slunce do Berana, prvního znamení horoskopu a otevře nový roční...
březen 19, 2024 756
Studánky, jezírka, louže...- první zrcadla lidí. Ta nejpřirozenější zrcadla, která člověku dala...
březen 11, 2024 763
Tisíce let lidé věří, že postavení Slunce a planet v okamžiku narození každého jedince značně...
březen 08, 2024 3040
Počátky Mezinárodního dne žen sahají do Spojených států amerických poloviny 19. století. V roce...
březen 06, 2024 984
Krystaly jsou mistrovskými díly přírody. Jejich tajuplný třpyt okouzluje člověka od nepaměti....
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 2020202
Věřím, že každý se někdy zarazil nad "časem", tedy lépe řečeno nad čísly na hodinách, která na...
4 listopad 2019 515388
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
20 září 2023 456805
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
1 prosinec 2020 292829
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
28 září 2023 282337
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
3 říjen 2023 272757
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
6 říjen 2023 259286
Ekzémy vyjadřují náš VNITŘNÍ ZÁPAS mezi tím počem toužíme, a tím co ve skutečnosti prožíváme....
13 duben 2020 250879
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
3 srpen 2019 249402
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
12 prosinec 2020 242789
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 240582
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
29 srpen 2021 215108
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 206540
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
30 září 2019 188102
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
17 září 2020 186461
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 184255
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
6 prosinec 2018 176605
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 166666
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 163301
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 161049
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 142704
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 128142
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 124501
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...
29 červenec 2022 122455
MIGRÉNY a bolesti hlavy nebo-li náš PAPIŇÁK V HLAVĚ - DUCHOVNÍ PŘÍČINA Bolest z fyzického hlediska...