Otázka zdravého sebevědomí souvisí především s pocitem vlastní hodnoty. Naše společnost nám vštěpuje, že velikost naší hodnoty se úměrně zvyšuje nebo snižuje v závislosti na tom, jak se dokážeme přizpůsobit očekávání svého okolí.
Jestliže nás v minulosti naučili, že nesmíme vyčnívat z řady, máme být skromní a poslušní, nebo že naše hodnota závisí na vnějším úspěchu, fyzické kráse nebo velikosti majetku, pak jsme uvěřili, že ke zdravému sebevědomí potřebujeme splňovat určité podmínky, které jsou závislé na tom, jak nás vnímá naše okolí.
Moje zkušenost je však odlišná. Respekt svého okolí získáme jedině tím, že zvýšíme pocit vlastní hodnoty a tím i své sebevědomí. Je tedy potřeba začít u svých vnitřních zdrojů a potom můžeme očekávat výsledky i ve vnějším světě.
1. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu.
Vnitřním hlasem nemyslím ten věčný monolog v naší hlavě, který nás kritizuje při každém přešlapu, ani ten, který nás viní nebo trestá, dokonce to není ani hlas rozumu, který nás vždy správně vede. Vnitřním hlasem je naše intuice, naše GPS navigace, která vyplývá z našich pocitů a vnitřních impulzů naší duše. Spojení s intuicí získáme vytrvalým tréningem sebereflexe, meditací a schopností introspekce.
2. Postavte své potřeby na první místo.
Jestliže chceme mít zdravé sebevědomí, je dobré se po nějakou dobu soustředit především na vlastní potřeby a doplnit to, co nám v životě chybí. Nikdo a nic nám to nemůže poskytnout lépe než my sami. Jestliže umíme naplnit své potřeby, přestaneme být emocionálně závislí na svém okolí a odlehčíme tak svým partnerům, dětem i rodičům. Staneme se zodpovědnými a dospělými jedinci, kteří mají svůj život ve vlastních rukou. Pokud si neporadíte sami, doporučuji navštívit schopného terapeuta nebo průvodce, který v tom má více zkušeností.
3. Opusťte svou minulost a věnujte se přítomnému okamžiku.
Ke zdravému sebevědomí je důležité nelpět na křivdách minulosti, smířit se se svými rodiči a s tím, jak nás vychovali. Jedině tak můžeme žít plně přítomností a využívat svůj potenciál ke tvoření šťastné budoucnosti.
4. Poznejte své slabé i silné stránky.
Je důležité rozvíjet svou jedinečnost, využívat svých talentů a rozvíjet svou kreativitu. Stejně tak bychom měli poznat své nedostatky-závislosti, negativní vzorce myšlení a návyky, které nás nutí jednat destruktivně a tím nás omezují. Poznáme-li svůj stín, uvolníme velký potenciál naší síly, překonáme své dosavadní omezené hranice a můžeme se zdravě rozvíjet.
5. Věnujte denně pozornost svým pocitům a svému tělu.
Nahromaděné emoce v nás vyvolávají tlak a napětí. Dokud žijeme pouze v mentální sféře, nemůžeme zdravě vyjadřovat své emoce a tím se okrádáme o prožitky a radost, které nám dává naše tělo. Doporučuji otužování a cvičení, tanec, nebo jakýkoliv sport, ke kterému máte kladný vztah.
6. Buďte k sobě více laskaví.
Znám spoustu lidí, kteří doplácejí na to, že jsou k sobě příliš tvrdí. Snaží se chovat ohleduplně k druhým, ale sami trpí, protože si neváží sami sebe. Udělejte si pravidelně radost tím, že se pochválíte za to, co se vám dnes povedlo, i když to můžete vnímat jako maličkost. Přestaňte být kritičtí při pohledu na své tělo v zrcadle, nesnažte se za každou cenu zvyšovat svůj výkon na úkor vaší osobní svobody a energie. Odpočiňte si, pusťte si příjemnou hudbu, zajděte na kávu s přítelem, i když máte doma spoustu práce. Čím více prostoru pro sebe vytvoříte, tím menší tlak bude přicházet z venku.
7. Vnímejte skrytá poselství v každé zkušenosti.
Každá zkušenost, kterou si člověk v životě prochází, má dvě polarity. Pokud vnímáme nějaký vztah nebo zážitek pouze jako negativní, tak jsme doposud nepochopili jeho poselství. Zkuste se zamyslet nad tím, co se z dané situace nebo vztahu můžete naučit. Každý akt našeho života skrývá své důležité poselství. Negativní prožitky nás mohou naučit větší citlivosti a soucitu k sobě či druhým. S každým přijetím situace a jejím pochopením se stáváme moudřejšími a zralejšími, a to má velký vliv na naše sebevědomí.
8. Pěstujte vděčnost.
Poděkujte každý den za možnost učit se ze svých zkušeností a uvidíte, jak se vám mnohé situace vyjasní a problémy se změní v nové příležitosti. Vaši realitu nejvíce ovlivňuje a tvoří váš úhel pohledu. Pocit vděčnosti je nejlepším nástrojem pro tvoření šťastné budoucnosti.
Autorka článku: Radka Svobodová http://www.moje-vztahy.cz/
Jsem lektorkou osobního rozvoje, poradkyní v oblasti partnerských vztahů, zabývám se také transpersonální psychologií, scenar terapií a reflexní terapií.
Vystudovala jsem gymnázium, pracovala jako vychovatelka na ZŠ pro neslyšící, poté jsem se vydala na 4 letou pouť po jižní Evropě, kde jsem objevovala svůj vnitřní svět na odlehlých místech ve spojení s přírodou.
Meditace, výklad snů a práce s tarotovými symboly pomohly k prohloubení mojí intuice a sebepoznání. Absolvovala jsem řadu kurzů osobního rozvoje (např. kurz komunikace s
R. Telvákovou, kurzy dr. Savčenka, holistické workshopy s D. Cadenazzim) a otevřela si v Brně svoji praxi osobního poradenství a scenar terapie.
V Brně jsem také navštěvovala kurzy tantry pro ženy a vedla ženské kruhy.
Se svým přítelem pořádám v ČR i na Slovensku přednášky a semináře na téma partnerské vztahy a komunikace. Věnuji se tématům emocí, závislostí, strachu, viny, lásky, oběti.
Pomáhám lidem hledat nová řešení a úhly pohledu v různých životních situacích.
Mám schopnost nahlížet pod povrch a pojmenovat skryté souvislosti.
Své klienty vedu do hloubky, do oblasti prožívání emocí a těla, kde díky vědomé přítomnosti dochází k uvolnění zablokovaných pocitů a vzpomínek a k jejich transformaci. Mým cílem je vést klienty k vědomému životu v přítomnosti a vnitřní svobodě.
Baví mě objevování souvislostí mezi vnitřním světem lidské mysli a vnější realitou.
Miluji zpěv a hraní na hudební nástroje,
tanec, malování a přírodu.
Společně s přáteli žijeme na středním Slovensku uprostřed přírody, v komunitě zaměřené na rozvoj vědomí.
Hraji a zpívám v hudebním seskupení Tóny Brány.