Ivo Kotek: Máte na to!

K napsání tohoto článku mě vede nedávná osobní zkušenost. Můj dlouholetý kamarád měl v partnerském i profesním životě značné problémy a proto se rozhodl vyhledat terapeutku, se kterou by své problémy mohl řešit a vyřešit.

Měl jsem z toho radost a říkal jsem si, jak je fajn, že v sobě našel odvahu vyhledat profesionální pomoc. Kamarád byl z terapií nadšený a horlivě vyprávěl, co mu terapeutka sdělila a poradila. Prý mu přesně dokázala říci, co cítí, co si myslí a co by cítit měl a také co má dělat. Dost mě to překvapilo, ale říkal jsem si, že každy terapeut pracuje jinak a nechtěl jsem to nijak zvlášť komentovat. Důležité je, že se při terapii klient posouvá ve svém vývoji a cítí se v konečném důsledku dobře. Problém byl v tom, že kamarád po třech letech terapie, která probíhala formou výkladu jeho snů, dokázal přesně pojmenovat a popsat, co jeho sny znamenají, ale primární důvod, proč na terapie začal chodit, bohužel nevyřešil. Jediné co věděl bylo to, že musí na doporučení terapeutky jít na další individuální i skupinovou terapii, aby lépe porozuměl dalším snům, a tim se posunul ve vývoji.

Tento kamarád mě jednou pozval, abych se zúčastnil takového skupinového sezení a poznal práci jeho terapeutky, protože z ní byl dlouhá léta nadšený a provázela ho jeho životem. Říkal jsem si, že nebudu dělat rychlé závěry a udělám si vlastní názor, jak tato terapeutka funguje a jak svým klientům pomáhá na jejich cestě. Každá psychoterapeutická metoda má svá specifika a klient si vždy vybere tu, která mu vyhovuje nejvíce. Chtěl jsem se i sám něco přiučit a sdílet své zkušenosti, účastnit se prožívání daných příběhů a zkušeností, tak jak je to v terapeutických skupinách zvykem. Musím přiznat, že to, co jsem zažil, mě šokovalo. Paní terapeutka na začátku všem řekla, jak to bude probíhat a následně jedna mladá dívčina vyprávěla, co se jí zdálo. Očekával jsem že terapeutka bude pracovat s jejími emocemi z tohoto snu atd. Místo toho jsem slyšel z jejích úst cosi naprosto nepochopitelného : “říkáš, že miluješ rodinu, ale to je jen tvoje lživé ego, které z tebe mluví. V hloubi duše jsi se s nima nevyrovnala a musíš to v sobě ještě zpracovat na dalších terapích u mě” Dále klientce vyprávěla, co klientka doopravdy cítí a že to co říká, je jen lež jejího ega. Úplně mi spadla čelist a přemýšlel jsem, jak bych v této situaci měl zareagovat. Jedna moje část křičela, že bych paní terapeutku přetrhl jak hada za její neskutečnou manipulaci s klientkou a za umělé vytváření dalších problémů. Druhá část ve mě se prala s tím, že jsem chtěl dívčině pomoci, když už jsem byl součástí této terapeutické skupiny. Proto jsem se zeptal té dívky, jak se cítí, když slyší, že její pocity vůči rodině jsou dle její terapeutky nepravdivé a ona přesto vnitřně cítí, že rodinu miluje, jak sama říká. Tato dívka se nadechla a chtěla něco říct, načež ji milá terapeutka zastavila, že se má vrátit ke svému snu a popsat, "jak vypadá komín” Nebohá dívka neměla ani čas si uvědomit, co právě prožívá a co se v ní odehrává...

Bylo pro mne velmi překvapivé, jak se všichni ve skupině na svoji terapeutku dívali jako na všeznalou bohyni, která jim ukáže, jak mají myslet a co cítit. V duchu jsem si říkal, že tohle možná dělali  rodiče či učitelé ve škole a proto nyní sedí na této terapii…a znovu se jim děje to samé prostřednictvím terapeutky!!! Tento příběh vyprávím proto, abych ve Vás vzbudil kritické myšlení. Ověřujte, ptejte se a klidně na terapii i protestujte! Jsou to Vaše peníze a Váš čas! Pokud Vám něco nevyhovuje, řekněte to.  Terapeut by měl být Vaším průvodcem, jít do temných koutů Vaší duše s Vámi, Vaším tempem, vedle Vás  a měl by pro Vás být oporou. Měl by pro Vás vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se budete cítit dostatečně bezpečně na to, abyste si dovolili prožívat veškeré emoce bez masek a rolí, které zatím potřebujete ve vnějším světě (občas všichni použijeme nějakou masku, cílem je používat je co nejméně a být v souladu se svým prožíváním a chováním). Nikdo na světě Vás nemůže spasit ani říkat, co máte dělat. Proč? protože kromě Vás to nikdo nemůže vědět. Pokud se řídíte pokyny jiných lidí, žijete jejich představami a velmi rychle se vzdalujete od sebe samých. Spasit se můžete sami, a nepochybuji o tom, že v každém z Vás je obrovský potenciál, abyste pod vedením zkušeného terapeuta zvládli SAMI najít cestu z potíží, která vyhovuje VÁM a pro VÁS je nejlépe schůdná. Úkolem terapeuta je Vám pomoci, abyste tyto cesty v sobě objevovali a zbavili se obav po svých cestách kráčet. Terapeut vhodnými otázkami či intervencemi má podnítit Vaše přemýšlení o tom, co se ve Vás opravdu děje, abyste se mohli pustit i do oblastí, které Vás například děsí nebo si odžít pocity, které jste  zákázali v rámci výchovy. To, zda je terapie úspěšná nehodnotí terapeut, ale VY na základě toho, jak se cítíte a jak se mění Váš život k lepšímu v průběhu terapie!!! 

Je to podobné, jako byste chtěli vylézt na vysokou horu a hledali vhodného parťáka, na kterého se můžete v krizi spolehnout. Dobrý parťák Vám nebude hodiny vykládat, co máte dělat a jak se nemáte ničeho bát. Dá Vám základní instruktáž, dá Vám do ruky lano, které si sami uvážete a on se jen ujistí, zda je vše v pořádku a bezpečné. Takto se postupně naučíte důvěřovat Vašim zkušenostem, dovednostem, svému vnímání a získáte potřebnou sebedůvěru k překonávání překážek. Parťáka již nebudete po delší době potřebovat, jen si občas dojdete ověřit své nové postupy či se ujistit, zda jdete správnou cestou. A správná terapie by měla probíhat podobně. Pokud si na terapeutovi vytvoříte závislost a bez  jeho schválení či ubezpečení nejste schopni v životě konat, primárně selhal Váš terapeut. Místo ztracené sebedůvěry, kterou jste chtěli získat ve Vás vybudoval závislost na terapii!

Pokud chodíte na různé terapie delší dobu a máte pocit, že se Vám nedaří tak, jak byste si představovali, že se Váš život pozitivně neproměňuje postupně k lepšímu (slovo lepší je zavádějící, může se jednat i otěžkou životní situaci, kdy se rozhodujete o něčem důležitém a v rámci terapie si v sobě ujasníte řešení a naleznete vnitřní odvahu se do tohoto řešení pustit)  můžete zkusit psychoterapii s terapeutem, který z Vás nebude nesmyslně ždímat peníze. Já to mám například nastavené tak, že první hodina je u mě zdarma a zaplatíte ji pouze v případě, že Vám tato hodina byla k užitku a budete chtít přijít i příště. Máte tedy možnost svobodné volby, nejste k ničemu nuceni a sami si rozhodnete, jak to chcete, jak Vám to vyhovuje. Já Vás jen povedu Vaším procesem vývoje, abyste se ke svým cílům dostali co nejrychleji. Pokud chodíte na terapii a nedojde u Vás  ani po osmém sezení k sebemenší pozitivní změně oproti stávajícímu stavu, je čas změnit terapeuta!!! A to mluvím samozřejmě i o sobě, pokud bychom se s klientem do této fáze dostali.

Přeji Vám, abyste na Vašich cestách měli ty nejlepší průvodce a dosahovali Vašich cílů s radostí a odhodláním sobě vlastním.

Autor článku:

Ivo Kotek terapeut, koučMgr. Ivo Kotek, MBA -  www.ivokotek.cz
Od roku 2007 se věnuje terapeutické, konzultantské a lektorské činnosti. Zaměřuje se jak na psychosociální výcviky, koučování, tak i individuální terapie. Současně vede tréninky efektivní komunikace, leadershipu či time managementu v komerční sféře. V před­cho­zích le­tech pů­so­bil na růz­ných ma­na­žer­ských a ob­chod­ních po­zi­cích v nad­ná­rod­ních spo­leč­nos­tech.

Článek smí být šířen a kopírován jen se souhlasem autora Ivo Kotkem. Portál Příznaky transformace má osobní souhlas autora k jeho uveřejnění.

Nejnovější články na našem portálu

září 27, 2022 113
„Nevesely, truchlivy jsou ty kraje vodní, v poloutmě a v polousvětle mine tu den po dni. Dvůr...
září 25, 2022 669
„Máte důležité životní poslání, které souvisí s komunikací a uměním. Nedovolte, prosím, aby vás v...
září 23, 2022 754
Dne 23.9.2022 v 3:04 h nastává letošní podzimní rovnodennost. Její zvláštností bude, že se Slunce...
září 23, 2022 728
Jedním z druhů manipulací, o které se až tak moc nemluví, je manipulace sexuální energií. Je to...
září 12, 2022 3186
„Jsem s vámi a dodávám vám odvahu učinit zásadní změny ve vašem životě tak, abyste se mohli více...
září 06, 2022 6794
Dne 10.9.2022 v 11:58 nastane na 17.stupni vodního znamení Ryb úplněk. Bude tvořit osu páteře...
srpen 25, 2022 4961
Dne 27.8.2022 v 10:16 h nastane na 4. stupni zemského znamení Panny novoluní. V čase události...
srpen 22, 2022 4891
Lidé jsou v dnešní době mezi sebou oddělení v úrovni 3D a 5D více než si uvědomují. Je to krásně...
srpen 18, 2022 2405
23. 8. 2022 v 5:16 přejde Slunce do znamení Panny, kdy se dostáváme k 6. znamení zvěrokruhu, do...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 1545287
Věřím, že každý se někdy zarazil nad časem (čísla na hodinách, to ale není čas…), který na sebe...
4 listopad 2019 509892
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
16 leden 2016 437838
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
30 září 2020 348864
V České republice je to bohužel často pravda, jelikož patříme na první místa v evropském žebříčku...
1 prosinec 2020 277459
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
2 prosinec 2019 268723
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
27 říjen 2018 267242
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
17 červenec 2020 243593
Proč tato nemoc rapidně mezi lidmi narůstá? Proč tomu tak je skrz naší duši?? DUCHOVNÍ PŘIČÍNA:...
12 prosinec 2020 237008
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
30 květen 2022 227790
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
3 srpen 2019 225871
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
29 srpen 2021 209422
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
13 duben 2020 208683
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
7 leden 2018 196737
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
17 září 2020 183071
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 180972
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
30 září 2019 174221
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
6 prosinec 2018 172414
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 160032
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 159821
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 157889
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 138982
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 124719
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 121867
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...