Vděčnost je fenoménem dnešní doby, ale málokdo ji cítí upřímně od srdce. Cítit vděčnost za to, že máme postel, skleničku na vodu nebo možnost dýchat, nám možná přijde jako klišé, ale přitom je to ta nejkrásnější základna, co máme. Takové jedno děkuji znásobí ihned to, za co děkujeme.
Buď vděčný a budeš se mít!
Vděčnost násobí hojnost v našem životě. Je to tak prosté, až se to lidem zdá podezřelé. Možná si chceme vše udělat složité a obyčejné děkuji nám přijde pouze jako fráze nebo morální hodnota. Vesmír však na naše upřímné poděkování reaguje vždy kladně. Dalo by se říci, že za cokoliv poděkujete, dostane se vám toho více. To je myslím příjemná rovnice. Proč to nevyzkoušet :-)
Ten, kdo však cítí spíše potřebu poděkovat Bohu/Vesmíru nebo životu za to, že vůbec má, kde žít, spát, čím vidět, slyšet či co jíst, má vyhráno. Je to člověk, který nebere vše jako samozřejmost, ale pouze to, že se může nadechnout v něm vzbuzuje enormní vděk a radost. Vnímá ty nemateriální hodnoty svého života jako dar, a proto jej život obdarovává ještě více.
Znám ten pocit, kdy se procházím v přírodě a ta zeleň a sluníčko mi nabízí tolik krásy, že děkuji stále dokola, cítím to tak silně a opravdově až mě to dojímá. Vždy, vždy se dá najít něco, za co můžeme být vděční, jde jen o to, jak vnímáme svět. Pokud máme ve zvyku si spíše stěžovat a nadávat, nás filtr vnímání je pokřivený a vděk budeme nalézat těžko. Naopak, pokud si všímáme maličkostí a dokážeme ocenit i "samozřejmé" momenty, můžeme nastavit filtr na trvalou vděčnost.
Vděčnost jako protijed
Jednou z největších předností vděčnosti je již zmíněná hojnost, ale druhým neméně efektivním kladem je, že vděčnost funguje jako protijed. Každá zlá či negativní myšlenka může být pomocí vděku smazána či eliminována. Můžeme si tak pomoci kdykoliv, kdy se cítíme nepříjemně nebo vyprahle. Pomocí vděčnosti se můžeme vždy postavit opět na nohy a začít znova.
Možná jste to již vyzkoušeli, takový ranní (večerní) rituál, kdy poděkujete za vše, co máte, co cítíte, za všechny blízké, smysly, bydlení, maličkosti i silné momenty. Cítili jste se poté určitě velmi příjemně a uvolněně. Tento rituál má až nepopsatelný efekt, pomáhá vylepšit náladu takřka ihned.
Vděčnost je výborný lék na pesimismus, depresi či pocit prázdna. Je to jakobyste každým děkuji posílali do Vesmíru spoustu krásné energie, která se vám ve výsledku ještě v lepším vrátí. Rozdmýcháte tím koloběh pozitivity, úsměvů (děkující člověk se více usmívá) a pokory.
Vděčnost otevírá naše srdce
Každý, kdo se začne soustředit na to, co by mohl ocenit a v čem lze najít krásu, se postupně mění v láskyplnou osobu. I ten největší odpůrce zjistí, že být vděčný je jedinou cestou, jak udržet svoji mysl v pozitivitě déle než pár minut. Každé procítěné DĚKUJI vychází ze srdce, a tím ho posilujeme. Jsme pak ještě více ve spojení s naším pravým já a máme tendenci na všem hledat to dobré. Pokud jste se doteď ptali, jak se ta vděčnost dělá, ponořte se do hlasu vašeho srdce a věřte, že tam je díků nekonečně mnoho. Jenom tak se z pesimistů rodí optimisté.
Zkuste si dnes před usnutím vytvořit takový rituál vděčnosti, poděkujte za vše, co v tu chvíli cítíte - postel – někdo ji pro vás vyrobil, pyžamo – někdo ho pro vás ušil, povlečení, žaluzie, noční obloha, plné bříško výborné večeře, a co teprve ta nemateriální ocenění ? Hledejte možnosti, za co poděkovat, zkuste najít alespoň 10.
Za měsíc máte krásných 300 důvodu, proč milovat svůj život. Věřte, že když dokážete 300krát za měsíc vnímat svět z té lepší stránky, pak se i váš život změní v lepší :-)
Autorka článku: Adéla Chytilová www.sebe-laska.cz Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jsem nadšená lektorka pozitivního přístupu k životu. Věnuji se sebelásce a naučím Vás, jak opět najít sami sebe.
Jako své poslání vnímám pomáhat druhým objevovat jejich ztracené JÁ, učím je naslouchat svému srdci a hledám v nich jejich přednosti. Pojďme společně měnit stará přesvědčení, která o sobě máte a nauče se, jak přijímat sami sebe s láskou.