ČASOPIS ŠIFRA: Paralen, Coldrex a jiné léky na horečku a bolest mohou způsobit akutní selhání jater. Ročně zemřou desítky Čechů

Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, všeobecně považovaná za bezpečnou, může být nebezpečná. Již po požití 8 gramů se u pacienta do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry; později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. A pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt. Informoval o tom Deník.cz.

Některé velice nepříznivé příznaky doprovázejí náhlé selhání jater po předávkování paracetamolem, látkou, kterou obsahují běžné léky na horečku a bolest, například paralen nebo coldrex. Deník.cz rovněž poznamenává, že toxikologické informační středisko při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zaznamená kolem 520 takových případů ročně, desítky případů končí smrtí.

„Otrava paracetamolem se stala vůbec nejčastější příčinou akutního selhání jater. Může až za polovinu všech těchto případů,“ konstatoval Pavel Trunečka, vedoucí hepatologické ambulance při Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

Jelikož je v Česku registrováno 121 přípravků s paracetamolem, látku obsahují i přípravky, u nichž to běžný člověk netuší – jde například o šumivé tablety, čípky, sirupy i prášky pro přípravu horkých nápojů.

Dosáhnout hladiny 8 gramů za den tak lze poměrně snadno, stačí, když nachlazený člověk začne různé přípravky kombinovat, aniž by si prostudovali příbalový leták. Paracetamol tak může být velmi nebezpečný. Játra dokáže poškodit podobně jako například alkohol, jen to může být na rozdíl od něj velmi rychle a akutně.

Varující je, že paracetamol se používá nejen na snížení teploty, ale i na bolest. Otrava paracetamolem hrozí při užití většího množství tablet nebo při nedodržení doporučeného intervalu mezi jednotlivými dávkami – což je 4 až 6 hodin. Paracetamol by se navíc neměl kombinovat s alkoholem, což řada Čechů rovněž nedodržuje.

Nic není zkrátka tak nevinné, jak se může zdát.

Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/desitky-cechu-rocne-zabiji-prasky-proti-horecce-selzou-jim-jatra-20180129.html


Časopis Šifra je projekt novináře Milana Vidláka, který se věnuje tématům, jež v mainstreamových médiích obvykle nenajdete. Rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže, eseje, záhady… To vše s vtipem a nadhledem, inteligentní a nenásilnou formou, která nikomu nic necpe. Šifra je zkrátka o věcech, které zajímají stále víc lidí: tedy například jak být sám sebou, jak se nebát toho, co si o nás budou myslet ostatní, jak najít odvahu změnit to, co se nám v životě nelíbí, jak vystoupit z omezujících programů a jak se dívat s otevřenýma očima a bez předsudků kolem sebe. http://www.casopis-sifra.czPODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč