V posledních pár letech se začala obšírná diskuse ohledně přítomnosti hliníku v deodorantech. Jedni ho neřeší, druzí ho řeší příliš. Otázkou je, do jaké míry je tato hysterie oprávněná. On je totiž hliník a hliník. Máte to jako s cholesterolem. Pro mnohé je to strašák, o kterém, když slyší, berou nohy na ramena. Pak ale přijde nějaký jejich kamarád, nejlépe lékař, protože v našich končinách se na ně přece jenom stále dá víc než na nějakou „babu kořenářku“ a řekne: “No ale počkej, musíš rozlišovat mezi zdravým, prospěšným cholesterolem a tím, který škodí. Ne každý cholesterol je ten špatný.“
No a kamarád, který se zajímá o kosmetiku, zase řekne: “Počkej, rozlišuj mezi hliníky!“ A bude mít také pravdu. Každý, kdo hledal přírodní alternativu hliníkových deodorantů, pomalu vyzkoušel lecco. Samozřejmě, a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, nějakou dobu trvá, než si tělo na přírodní deodorant zvykne, svoji roli hraje i složení. Osobně jsem zamítla asi čtyři deodoranty, než jsem našla ten správný typ. Anebo si prostě tělo jenom potřebuje zvyknout?
V přírodní kosmetice si můžete vybrat z více možností, což je prostě skvělé. Neparfemované, parfemované, tuhé, tekuté, krystaly, tekuté s krystaly… Prostě co je komu libo. My se dnes budeme věnovat právě krystalům a deodorantům s tekutými krystaly, abychom ukázali, jak to vlastně je s tím proklínaným hliníkem.
Tak a začínáme...
Krystalový deodorant je vyrobený z kamence draselného (přírodní) nebo amonného (syntetický). Ty se také odborně nazývají síran draselno-hlinitý a síran amonno-hlinitý. Kamenec draselný je podvojná sůl kyseliny sírové. Je velmi dobře rozpustný ve vodě. Má výborné antiseptické účinky, což se nám u deodorantu samozřejmě hodí. A jaké má kamenec účinky, k čemu nám je dobrý a proč je pro nás důležité to, že v něm najdeme aluminium? Protože na rozdíl od toho proklínaného a zatracovaného aluminia v konvenčních deodorantech, je u toho našeho rozdíl ve velikosti molekul. Přírodní hliník je má větší a neprochází, na rozdíl od chlorohydrátu aluminia, skrze póry.
Naproti tomu chlorohydrát aluminia (hydroxylchlorid hlinitý), má v tabulkách prospěšnosti nebo spíše škodlivosti, co se týče lidského zdraví známku dostatečně. Takže nic moc. Zabraňuje přirozené detoxikaci organismu, vstřebává se do krevního řečiště, uzavírá póry, jeho používání může vést k zánětu potních žláz.
Příklady alternativních bio deodorantů šetrných k našemu tělu z eshopu BIOOO:
Dalším hliníkem používaným v konvenční kosmetice je Aluminium chlorid. Má ještě horší hodnocení než Aluminium chlorohydrát, je toxický, neurotoxický, způsobuje změny proteinů a genů, bývá spojován se vznikem rakovinotvorných vlivů, je to silný alergen, způsobuje záněty a rozvoj plísní.
Dalšími škodlivými hliníky, také přidávané do antiperspirantů, jsou: Aluminium laktát, Aluminium sesquichlorohydrát a Aluminium Starch Octenylsuccinát, které dráždí pokožku. Naproti tomu Potassium alum, náš známý síran draselno-hlinitý, má velmi nízký index, co se týče zdravotních rizik, a proto byl schválen k používání v certifikované přírodní kosmetice. Pro tyto účely je také využíván Aluminium hydroxid, který se často nachází v přípravcích určených pro péči o vlasy. Takže to je ten rozdíl mezi hliníky.
ROZDÍL MEZI PŘÍRODNÍM A SYNTETICKÝM KRYSTALEM
Možná není od věci zdůraznit, že není krystal jako krystal. Protože je jeho výroba náročnější finančně, objevili se chytrolíni, kteří se pokusili jej vyrobit synteticky. No a stejně jako u parfémů či jiné kosmetiky, se jim to povedlo.
Rozdíl v názvu nám napoví, na čem jsme, když saháme po tomto typu deodorantu. Rozlišujeme přírodní krystalové deodoranty a krystalové deodoranty. Důležitá je také forma, v které si deodorant kupujeme. Jak jsme již zmínili,
mohou to být pevné krystaly, zkapalněné krystaly v kuličce nebo spreji s rozprašovačem. Výhodou krystalového deodorantu je, že nezanechává stopy, ani olejové, ani bílé, prostě žádné a nelepí. Vydrží fungovat 24 hodin po aplikaci. Netěžený, průmyslově vyráběný krystal tvoří látka jménem kamenec amonný. Ten se vyrábí tak, že se provede syntéza hydroxidu hlinitého s kyselinou. Výsledný kamenec je pak díky tomuto hydroxidu, který působí jako zneprůsvitňující činidlo, mléčně zabarven.
Přírodní varianta, kamenec draselný, je oproti tomu bezbarvý, průsvitný krystalický kámen. Další přírodní krystal velmi podobného vzhledu je křemen. Známe i jiné druhy kamenců: kamenec draselno-chromitý a kamenec draselno-železitý, ale ty pro nás nejsou zase až tak důležité, co se deodorantů týče.
Pokud neradi čtete složení (což byste ale ve vlastním zájmu měli), rozlišíte přírodní a syntetický kamenec prostým pohledem dle výše zmíněného popisu. Koupili jste si v záchvatu módního šílenství kamenec a nezabral vám? Třeba to byl právě ten průmyslově vyrobený. Pokud si chcete udělat pokus, kupte si nějakou levnější variantu krystalu z kamence amonného a spolu s ním i dražší přírodní kamenec draselný. Můžete si je zkusit aplikovat a pozorovat, co se stane. Výrazným benefitem kamence je to, že pomáhá zastavovat krvácení, když se říznete při holení, takže vůbec není od věci jej mít po ruce, když jdete provádět depilaci. Co se týče bezpečnosti, je síran draselno-hlinitý pouze minimálně dráždivý a dobře snášený.
JAK HLEDAT VE SLOŽENÍ ŠKODLIVÉ HLINÍKY
V tomto stručném seznamu najdete názvy škodlivých hliníků a jejich sloučenin, podle kterých je můžete najít ve složení (u každého bodu je více názvů pro stejnou látku):
- Hydroxylchlorid hlinitý nebo Dialuminiumchloridpentahydroxid (ALUMINUM CHLOROHYDRATE)
- ALUMINUM ZIRCONIUM TETRACHLOROHYDREX GLY
- ALUMINUM SESQUICHLOROHYDRATE, Aluminumhydroxidchlorid, Aluminium Sesquichlorohydrate (diskutabilní)
- ALUMINUM CHLORIDE, TRICHLOROALUMINUM
- ALUMINUM CHLORHYDROXY ALLANTOINATE; ALUMINUM CHLOROHYDROXYALLANTOATE, ALCLOXA, ALCLOXUM
- Aluminiumtrilactat, Aluminium Lactate, ALUMINUM LACTATE
- ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE
BEZPEČNÝ HLINÍK
(Jeho používání je schváleno pro výrobu certifikované přírodní kosmetiky):
- AMMONIUM ALUM
- ALUMINUM HYDROXIDE, Aluminiumhydroxid
- ALUMINA, Aluminiumoxid, Tonerde, Aluminia, Aluminum Oxide
- POTASSIUM ALUM