Protože se momentálně nacházíme v období, kdy se kolem nás šíří nejen panika a strach, ale také skutečné viry, je na místě maximálně podporovat svůj imunitní systém. Kromě toho samozřejmě zůstat v klidu a současnou situaci nebagatelizovat, nepodceňovat, ale ani z ní nešílet.
Zkrátka přijmout, že se vše děje tak, jak se děje. Pokud se současná situace, či někteří vaši blízcí, nebo spoluobčané stanou vyvolávačem Vašich emocí, pojmenujte si, co vám vyvolali, prožijte si danou emoci a přijměte situaci, která ji způsobila. Pokud se totiž necháte strhnout panikou, fobií, strachem, oslabíte si svůj imunitní systém, ale situaci stejně nezměníte. Řešte jednotlivě jen situace, které nastanou tady a teď.
Nikdo z nás neví, co nastane za vteřinu, natož zítra nebo pozítří. A pokud něco předpokládáme, jsou to jen naše domněnky.
Je fajn si uvědomit, že každá krize je dobrá k tomu, aby nám ukázala naše nedostatky. A také s sebou nese pozitivní záležitosti. Fascinuje mě, že se na internetu roztrhla lavina zpráv na téma, jak zabavit děti, když jsou doma? A co s nimi? Co to znamená? Nebylo by trochu moudré to pojmout jako situaci, kdy už je to tady, nezměním to a tak si z toho vezmu to, že budeme víc spolu. Možná budu muset méně pracovat, víc vařit, ale co takhle dělat věci společně. Zeptejme se sami sebe, proč jsme chtěli děti?
A také možná objevíme, kolik krásy máme kolem sebe, jaká příroda nás obklopuje a že si můžeme udělat příjemný výlet nebo procházku i v naší vlasti.
POSÍLENÍ IMUNITY
• STRAVOU
• BYLINKAMI
• REFLEXNÍ TERAPIÍ
• POHYBEM NA VZDUCHU, KYSLÍKEM
• ŘÁDNOU HYGIENOU
• DOSTATKEM SPÁNKU
STRAVA
K tomu, aby imunitní systém dobře fungoval, je potřeba zdravý střevní mikrobiom, zdravá slezina a element Země, který má na starost imunitní systém.
V mnohých článcích se píše, že je třeba jíst syrová strava, smottie, šťávy atd. Ale je důležité si uvědomit, kolik vitamínů, antioxidantů tělo dokáže naráz vstřebat? A co je ještě podstatnější, Slezina miluje teplo a pravidelnost. Takže z mého pohledu je nejlepší kombinace obojího. Ponechat si 2-3 teplá jídla denně, doplněná vždy nějakým zeleninovým salátem. Občas klidně nějaký ten koktejl či šťávu, ale s tím, že to nebudu přehánět, abych si neoslabila slezinu. A pokud si ho dám, budu ho pít pomalu a řádně ho prosliním, to znamená, že ho budu převalovat v ústech, než ho spolknu.
Také je potřeba rozhýbat lymfatický systém, aby odcházely škodliviny z těla ven.
Je důležité jíst odlehčenou stravu, aby tělo mělo dostatek energie. Pokud budu jíst těžká jídla, tělo spotřebuje většinu energie na trávení a pro ostatní tělesné pochody mu čas nezbývá.
Z ovoce je fajn preferovat bobuloviny, i když teď není jejich sezona, ale pokud máte zásobu borůvek v mrazáku, pusťte se do nich. Borůvky upravují střevní mikrobiom, posilují imunitu. Stejně tak jablka.
POSÍLENÍ SLEZINY – MRKEV, POHANKA, BATÁTY, BRAMBORY, DÝNĚ, PASTIŇÁK
OSLABENÍ SLEZINY – MLÉKO, CUKR, PŠENICE, VEPŘOVÉ MASO
Lymfa potřebuje rozhýbat – pórek, jarní cibulka, křen, kurkuma, zelený salát, zelené klíčky, řeřicha
Ráno je dobrý start teplou vodou s limetkou, citronem, nebo grepovou šťávou s olivovým olejem. Pokud potřebuji podpořit imunitu, přidávám s jídlem zinek a vitamín D. Jsou to dva naprosto stěžejní prvky pro dobrou funkci imunitního systému. Můžete i vodu s jablečným octem a medem.
Výborné je zařadit i rakytník v jakékoli formě, nejlepší pro posílení imunity je rakytníkový olej, doporučuji 1-2x denně lžičku.
BYLINKY
Pampeliška – pampeliška nejen posiluje slezinu a lymfatický systém, působí jako elixír pro játra a trávení, povzbuzuje metabolismus, pomáhá odstranit únavu. Dobrou volbou je určitě i pampelišková káva.
Mateřídouška - Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem starým osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Tento čaj účinkuje bezpečně i při nebezpečí zápalu plic, tehdy se pije každou hodinu po doušcích. Pokud nemáte Mateřídoušku, použijte tymián.
Jitrocel – čistící bylina, podpůrná při kašli
Divizna, Lípa, Bez, Fenykl, Kopřiva kořen i list, sedmikráska, třezalka
Pro současnou situaci, kdy virus napadá imunitní systém a přechází v zápaly plic, které jsou tou nejtěžší komplikací bych doporučila čaj ve složení
Kopřiva 30g
Pampeliška kořen 20g
Mateřídouška 20g
Třezalka 30g
Divizna 10g
Bez černý květ 30g
Lišejník Islandský 10g
Popíjet 3x denně 1 ČL zalít vroucí vodou a 10-15 minut louhovat.
Pokud mám pocit, že už se necítím dobře, možno přidat
Jantarová tinktura – má silný protivirový účinek + Lichořeřišnice tinktura – antibakteriální účinek
Kvůli zápalu plic, který často přichází bych v tomto případě použila tinkturu Kohoutek+Lichořeřišnice+Echinacea+Jantar – DOSPĚLÍ
Kohoutek+Lichořeřišnice+Jantar+Rakytník -DĚTI
REFLEXNÍ TERAPIE
Pro posílení imunitního systému je dobré mačkat několikrát denně bod sleziny, který se nachází na levé dlani a levé plosce chodidla.
Je mezi malíčkem a prsteníčkem cca od 1/3 dlaně až do poloviny. Zhruba u druhé čáry na ruce, která vede od palce.
Foto přikládám
POHYB, KYSLÍK, VZDUCH
Teď je důležité příliš tělo neoslabovat, takže nejlepší jsou klidné procházky v přírodě, v lese, občas se zastavte a zhluboka nadechněte.
Jakékoliv cvičení na lymfatický systém a dechové cvičení bude prospěšné.
I ve svých domovech co nejčastěji větrejte
ŘÁDNÁ HYGIENA
Mytí rukou asi nemusím zmiňovat.
Úklid povrchů kolem sebe – ideální pro úklid je ocet. Pokud chcete dezinfekci silnější, přidejte do octa vodku či slivovici a několik kapek esenciálního oleje s dezinfekčním účinkem – hřebíček, levandule, citrusy, tea trea. Olej nakapte na lžičku soli a smíchejte s octem.
Samozřejmostí by měla být sůl ve vašem obydlí, která pohlcuje škodliviny. Nasypte sůl do misky/kterou pak vyhodíte a dejte do rohů vašeho bytu či domu.
SPÁNEK
Je naprosto stěžejní proto, abyste byli zdraví, neunavení. Spěte alespoň 8 hodin denně a choďte spát včas.
Držím nám všem palce, abychom celou situaci ustáli a vyvázli z ní zoceleni a ponaučeni pro situace příští.
Autorka článku: Kamila Doubková https://kamiladoubkova.cz
Škola Přírodních Terapií Český Krumlov