LAMMAS (Lugnasad)
Oslava hojnosti a plodnosti Velké Matky Bohyně a darů jejího těla – Země.
Čas mezidobí, kdy sluneční bůh v podobě ubývajícího světla se připravuje na předání posvátného žezla. V tu chvíli přichází měsíční bohyně v podobě přibývající tmy. Někde je název překládán jako ,,božský sňatek“, posvátné spojení boha a bohyně.
Pro Kelty to byla hostina zasvěcená bohyni Mateřské bohyni ( Anu Danaa, Ker). Lammas byl svátkem shromáždění jejího kmene, oslav a hodování. Přišel čas sklidit úrodu semen, které byla zaseta. Oslavovali zázrak setby, klíčení a zrání a život sám.
Země se v tom čase chystá na zimní období a lidem připomínala, že léto není věčné. Je to vrchol teplé části roku. Po svátku Beltain (1. května), schůzky milenců, svátek Lammas (1. srpna) se konaly svatby na zkoušku. V květnu vše pučí, v srpnu je třeba začít myslet nejen na život – teplé období, ale také na smrt – zimu. Koloběh neustále pokračuje.
Jak Lammas probíhal...
Oslavy probíhaly u posvátného ohně, bez kterého se neobešel žádný keltský, pohanský svátek.
V ohni lidé viděli posvátné kruhy jednoty, lásky, světla a tepla. Jejich zvykem bylo uctít ducha žní a drobných bytostí, žijících v okolí stromů a keřů, na nichž zrovna dozrávalo letní ovoce. K slavnostem patřily také rituály požehnání a vděčnosti, všeobecné veselí a posvátný tanec v kole (v kruhu).
Slavnosti sklizně se neobešly bez svátečního pečení chleba, preclíků a obilných placek, svazování obilí do slavnostních snopů a pletení věnců z klásků obilí. Tyto oslavy vydržely až do 18. století.
Symboly pro tento svátek: obilí (pšenice, ječmen, oves), také ovoce, které zrovna dozrávalo a chleba.
Barvy: vínová, zlatá, žlutá, hnědá, zelená.
Uctívané zvíře: černý havran, který byl symbolem keltského boha Lugha.
I my můžeme uctít tento svátek...
V případě, že máte omezené možnosti a máte možnost ho uctít jen doma, ve svém bytě, uctěte ho tím, že upečete chleba.
Můžete si byt vyzdobit barvami Lammasu, použít květiny a doplnit ošatkou s obilím (nejlépe čerstvě sklizeným) či mísou s ovocem, které zrovna dozrává. Zapálit s úctou svíčku, nejlépe barvy tohoto svátku a vzdát díky přírodě – Velké Matce Bohyni a darů jejího těla – Zemi.
Máte-li možnost být venku, můžete si udělat oheň. A u něho velkou hostinu, která nám bude připomínat, jak moc je Matka Příroda štědrá. (váš čerstvě upečený chléb, ovoce, obilí, květiny, stuhy….) Nezapomeňte vzdát úctu Matce přírodě a její plodnosti a hojnosti.
Autorka článku: Lenka Bicencová - nabízí tyto služby: výklad karet, numerologie, automatická kresba a písmo, ra-sheeba
http://lenkabicencova.cz telefon: 774 189 711