Úryvek z knihy - Upíři a vlkodlaci v českých zemích od Vladimíra Lišky:
"V roce 1966 byl v Čelákovicíh na jednom soukromém pozemku učiněn podivný nález. Tehdy bylo archeology v dané lokalitě odkryto 11 hrobů s ostatky 14-ti osob převážně mužského pohlaví. Jejich stáří bylo určeno na konec 10. nebo začátek 11. století.
Na uvedených hrobech nebylo ani tak zvláštní to, že se nacházely stranou dalších zde ležících pohřebišť (šlo o nedaleký křesťanský hřbitov a slovanské pohřebiště z 10. století), šokující byl pro archeology především nález kosterních pozůstatků, jež všechny vykazovaly neklamné známky protivampyristických zásahů.
To učinilo z tohoto malého a izolovaného pohřebiště raritu, nemající u nás, ale ani v celé střední Evropě srovnatelnou obdobu, protože prý šlo s největší pravděpodobností o středověké uložiště upírů, respektive osob, které byly ve své době za upíry považovány.
Z objevených koster byla drtivá většina mužských, ale není vyloučeno, že zde bylo i několik ženských ostatků. Pohlaví se totiž v některých případech nedalo určit, protože u některých koster chyběly jejch podstatné části, navíc těla byla zpřeházená. Další těla ležela na břiše nebo na boku, některé kostry byly zatížené velkými kameny. Ruce měli nebožtíci spoutané za zády, údy nesly nesly stopy posmrtného zlomení či odseknutí a hlavy byly násilně odděleny od těl, nikoli však stětím, ale ukroucením, jak doložily analýzy krčních obratlů.
Věk mrtvých se pohyboval od 20-ti do 40-ti let, ale některé ostatky patřily i starším jedincům. Je možné, že se mohlo jednat o pohřeb nějaké rodiny, což archeologové nevyloučili. Podle nich muselo být s mrtvými ještě posmrtně manipulováno, což by nasvědčovalo tomu, že tyto hroby byly později otevřeny, snad právě kvůli protivampyristickým zákrokům. V hrobech byly nalezeny např. i zbytky dřevěných kůlů, jimiž byli kdysi tito lidé probodnuti v oblasti hrudníku nebo paží.
Další zvláštností byla stavba koster. Jednalo se o poměrně robustní jedince, a dokonce i jejich výška prý byla na tehdejší dobu nadprůměrná. Byli velice silní a za svého života jistě museli budit respekt. Dále lebky měly výrazné nadočnicové oblouky a vysoká, protáhlá čela s nízko posazeným obličejem. To možná svědčí o etnické odlišnosti pohřbených jedinců.
To co se v Čelákovicích skutečně odehrálo, zůstane zřejmě navždy nevyřešeným tajemstvím. Dnes už se vlastně ani neví, kde přesně ostatky jsou. Dokonce se předpokládá, že odborný výzkum nalezených koster z tohoto pohřebiště nebyl nikdy dokončen. Šlo vůbec o jednorázový pohřeb všech nebožtíků najednou, nebo zde byla těla ukládána s časovým odstupem? Archeologové se sice přiklánějí k druhé možnosti, ale pochybnosti přetrvávají.
Možná by mohly leccos potvrdit či vyvrátit analýzy DNA, avšak ty podle dostupných informací nikdy nikdo neprovedl. Kostry jsou údajně uloženy v dřevěných bednách ve sklepeních archeologických ústavů a čas od času se prý tajně převážejí z místa na místo. Podle jiných informací má dnes tyto ostatky (nebo alespoň jejich podstatnou část) vlastnit Národní muzeum v Praze.
Nové ohledání ostatků nejmodernějšími metodami, které koncem 60. let minulého století ještě nebyly k dispozici, by možná zodpověděly některé otázky, jež nad hroby čelákovických upírů odsud přetrvávají. Bohužel, jediný závěr, k němuž lze dospět, je, že celá kauza není uzavřena. Protivampyristické zásahy na mrtvých tělech jsou sice neodiskutovatelné, avšak zda byl jejich příčinou skutečně strach z upírů, nebo cosi jiného, zatím nelze bezpečně rozhodnout."
Zdroj fotografií: Městské muzeum v Čelákovicích
Více o tomto fenoménu: http://www.muzeum-celakovice.com/
Kde koupit knihu Vladimír Lišky? https://www.kosmas.cz/