Vynálezce, který se narodil v obci Smiljan, v dnešním Chorvatsku. Jeho otec byl kněz a tím se měl stát i on. Jeho nadání pro matematiku a fyziku však přesvědčilo i jeho okolí a mohl se vydat technickou cestou. Avšak i duchovní stránku dokázal zužitkovat. Při studiích zůstal se svými nápady nepochopen. Cesta ho zavedla až do Ameriky, kde strávil většinu svého života - velmi plodného života na myšlenky a vynálezy. Některým ani po téměř století věda úplně nerozumí. Předběhl svoji dobu a stále předbíhá i tu naší.
Teslovi se přisuzuje kolem 700 vynálezů. Dostal 15 čestných doktorátů, ačkoliv neměl formálně dokončené žádné vzdělání. Mnoho vynálezů mu bylo po cestě ukradeno a patentováno jinými lidmi. „Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní.“ říkával.
Z jeho vynálezů, které se dnes běžně používají můžeme jmenovat hlavně systémy využívající střídavý proud. V jeho době začínal stavět Edison první elektrárny na stejnosměrný proud. Tento koncept ale brzy narazil na své limity. Edison zadal úkol svému mladému zaměstnanci jménem Tesla, aby tento koncept zlepšil.
Tesla jako již mnohokrát předtím přišel s vlastní konceprí a to se střídavým proudem. Edison se mu vysmál a Tesla nakonec odešel. Později Edison vedl neúspěšně boj proti střídavému proudu. Střídavý proud měl velmi mnoho zásadních výhod a přetrval dodnes.
Tesla uváděl v život další a další vynálezy a bylo těžké si říct, že se nejedná o průlomy a prohlubování lidských znalostí. Kde k tomuto bral inspiraci? Jak se to stane? Dle mého názoru také intuicí. Ten šeptající hlásek duše, který přináší inspiraci těm, kteří jej vnímají. Tato inspirace vždy přesáhne to, co si člověk v dané chvíli uvědomoval a otevře mu nové cesty a dveře, které předtím neviděl. Poté to zpracoval jeho nepochybný génius a voilá, vynález je na světě.
Své vynálezy chtěl hlavně předat lidem. Ve svých vynálezech nehledal cíle k vlastnímu prospěchu, bohatství a moci. A proto s mnoha vynálezy neměl podporu u velkých hráčů té doby. Některé vynálezy byly pro velké hráče i škodlivé. Snižovali by jejich moc. A tak dělali co mohli, aby některé Teslovo kousky nevešli do praxe. Nedostávalo se mu takové pozornosti, jak by si zasloužil a byl přehlížen, což trvá dodnes.
Můj mozek je jen přijímačem, ve vesmíru existuje jádro, z něhož získáváme znalosti, sílu i inspiraci. Nepronikl jsem do tajemství tohoto jádra, ale vím, že existuje.
Pokud chcete nalézt tajemství vesmíru, myslím, že je ukryto v pojmech energie, frekvence a vibrace.
Tyto Teslovo věty ukazují, že při svém tvoření nebyl omezen a že v letech jeho života 1856-1943 vymyslel vynálezy, které bychom považovali za zázrak i my v naší době. Jedním z nich je bezdrátová energie, která se znovuobjevuje v dnešních dnech a úplně největší pecka ze všech – volná energie.
Začneme bezdrátovou energií. Toto je ještě bezpečné téma, protože funguje i oficiálně. Nepřipojená žárovka se vám rozsvítí v ruce. I takové legrácky existují. V praxi by to vypadalo tak, že v domácnosti by byly jen spotřebiče. Žádné kabely ve zdech, žádné zásuvky. Žádné elektrické sloupy. Nejen ve městech, ale i na polích, v lesích. Tisíce a tisíce kilometrů kabelů a tisíce a tisíce sloupů. A bez ztrát energie v těchto soustavách, které jsou až 20 %. To by znamenalo o pětinu méně elektráren. Celkem slušné výsledky. Tesla plánoval tuto energii rozvádět celosvětově. To by znamenalo elektřinu pro každého. Tato energie by byla dostupná pro všechny. Nepotřebovala by smlouvu, rodné číslo, dokonce ani adresu. Noční můra pro velké hráče a tak.
Ovšem musím uvést, že neznám účinky na lidské tělo. Na začátku článku najdete Teslu, jak klidně sedí mezi výboji elektrické energie. Jelikož mu záleželo na ostatních bytostech více než na zisku nebo jejich kontrole, předpokládám, že on sám nevěděl o nějakém nebezpečí, pokud tam nějaké vůbec je.
A nyní se dostáváme k volné energii. Toto pole už je trochu konspirační. Jak jinak. Tímto by mohla být napájená výše zmíněná bezdrátová síť nebo by každý mohl mít takový generátor doma. Hezká to představa. Žádné jaderné, tepelné ani jiné elektrárny.
Mé omezené chápání kvantové fyziky to vysvětluje tak, že pokud se dokážeme připojit na nejmenší možnou částici, říká se jí struna. V této struně (dala by se označit jako Zdroj) je nekonečně energie, kterou můžeme použít. Věřím, že je jí nekonečně, jinak bychom drancovali i samou podstatu Vesmíru, a to by od nás nebylo správné.
V praxi se tohoto dosahuje vyvolání rezonance za pomocí základních elektronických principů. Při dosažení této rezonance jakýkoliv generátor generuje větší výkon, než jaký je mu dodáván příkon. Takže generátor může napájet sám sebe, a přesto mít energii navíc. V mantinelech naší dnešní vědy je to situace zcela nečekaná a absolutně nemožná. Na internetu lze nalézt výkresy, návody, seznamy součástek. Existují i iniciativy, které se snaží nekonečnou energii uvést v praxi. Dokonce někteří to chtějí prodávat ve velkém.
Pokud něco takového existuje, rád bych volnou energii viděl v praxi. Pomohlo by nám to na cestě k samostatnosti, ale i velkým objevům, které bychom učinili, kdybychom měli nekonečně energie vždy s sebou. Na našich cestách životem i Vesmírem.
Autor článku Jan Brož říká: “Vše výše popsané chápu svým způsobem, svým filtrem, který možná obsahuje i nějaké nepřesnosti. Rád jsem upozornil na člověka, který by nechtěl abychom ho obdivovali, ale abychom sami byli prospěšní tomuto světu a ukazuje nám, že s vlastními inspiracemi máme co dát.”