Jitka Bartošová: Odhodlání důvěřovat

Pětatřicetiletá maminka hledí do hrnce a pomalu míchá kuře na paprice. Rty měla sevřené, v zátylku pociťovala napětí, jaké nechtělo polevit. “Máš už hotový domácí úkoly?” Volá na dceru přes chodbu do pokoje. Nikdo neodpovídá.

Děj nyní se větví a jedna verze:

“Aha, tak to je vedlejší účinek antidepresiv,” mumlá si nervózně pro sebe, neboť matkou sice bývala, ale její štěstí nemělo dlouhého trvání. Dcerka po několika měsících života jí zemřela na náhlou zástavu dechu, prý nějaký syndrom. “Prostě i po těch dvanácti letech blbnu, bože, to se nikdy nezahojí, to prázdno!” Poodešla z kuchyně, do rukou bere zapalovač, cigarety a jde kouřit jednu za druhou, a to vaření kuřete na paprice jí absolutně nedává smysl, takže na jídlo zapomněla. Vždyť nakonec zůstala sama. Muž ji opustil, neunesl její depresivní stavy a snahy alespoň tu a tam si dodat naději a pokusit se o miminko znova a trochu vzlétnout. Ani v práci se to nesetkalo s pochopením, k její smůle. Z mentálního a citového kola neštěstí tak neměla úniku.

Druhá verze:

Dcera se přiblíží nepozorovaně, může jí být okolo dvanácti roků a už začíná pomýšlet na chlapce. Maminka dál hledí do hrnce a pláče snad? “Snad jsem se něco ptala, ne?!” volá dál, avšak hlas se jí zlomil. Dcera ji chytila kolem ramen, povídá: “Nebudu nic mluvit, dokud TY nezačneš. Něco Tě trápí, nechceš mě pouštět ven, něčeho se bojíš. Tak proč, mami?” Matka jí na to podala z malé skříňky dopis sobě a ostatním ženám, dívkám.

Jeho znění:

Žijí spolu jen ony dvě, manžel od nich odešel, neboť se přesně stala ta chyba spojená s neuzdraveným citovým světem. Zrazení od přátel, kteří zas takoví přátelé vlastně nebyli, podrazy od těch, kde prostě měla a mohla existovat láska, zrada ve vztazích, kam se podívá. Ještě před manželstvím znala také jiného muže, avšak ten se vodil s jinou holkou a udělal to takovým způsobem, že sobě to před ní ospravedlnil, že on je ten v právu a s nárokem si vybrat a jí srazil sebevědomí pod bod mrazu. Jeho arogance neznala mezí, jako kdyby on měl patent na rozum a patent na lásku. Jakýkoliv zbytek klidu, s nímž by si šli každý svou cestou, jí zničil, sebral jí nárok mít ten bezpečný niterný svět, přístav.

Radost. Tu umlčel jako první. Když ji přeci projeví, tak bude vůči ostatním ta otravná, stane se terčem závisti, pomluv a překrucování toho, na jakém podkladě ona jedná a že je jí vyčítáno ta podoba – bezprostředně, čistě, tak proč? Ale hlavně mu strašně překáží a dusí ho! Aha, takže tady na Zemi se musí počítat s tím, jestli se něco nepřehání a není to na někoho moc. Daň? Radost, štěstí, lehkost a otevřenost.

Láska. Tu umlčel jako druhou, respektive neumlčel, ale přičinil se o to, aby její láska se vznesla do dimenzí, kde sídlí andělé. Ti neposuzují. Ale láska nemohla na Zemi zůstat mezi těmi, kdo soudí a vyčítají. Tak se přesunula tam, kde je pro ni prostor volný. A to je další – tahle volnost. Volnost a svoboda cítit a ctít.

Zdraví. To si ještě z posledních zbytků sil uchránila. Když on z ní udělal závisláka, nechtěla stvrzovat jeho nelítostná, odsuzující a ponižující slova. Zranil a ponížil ji jako ženu, naboural se do jejího citového těla a už se sápal po její duši. Ona z toho stresu dostala do těla infekci, ta se různě stěhovala po těle a rok se toho nemohla zbavit. Pak se rozhodla sepsat dopis pro případné další generace dívek a žen. Aby si nenechaly v sobě umlčet hlas srdce, protože potkaly nedobrého člověka, jaký je využíval. A beze studu a dlouhého váhání takového umět poslat doprdele. Uleví se, a jak!

A nakonec se z toho dostala, aby dokázala odpustit, že se v tom nechala vláčet málem k padnutí. Přišel k ní jiný muž do života, nynější otec dívky. Než se dcera narodila, jejich čas plynul idylicky, jakoby ještě zrychlil, aby došlo hned na ty časy horší. Po narození dcery začal kolotoč depresí, manžel od nich odešel, protože depresivní zůstala dál. Nevěděla čím to je, že nedokáže se usmát. Něco ji uvnitř bolelo a bolí to i dnes.

Jeden čas se potkávala se zajímavým mužem, namátkově tu a tam v knihovně, pak v pekárně, v kavárně a pořád na něj narážela. Pak ho několik týdnů nemohla dostat z hlavy, ale vždy to umně zahrála do ztracena, že za to můžou její hormony, tak přeci nebude blbnout. Je vdaná, má rodinu. Nedovolila si jít za hlasem srdce, i když viděla, že stávající manžel už nenaslouchá jejímu vnitřnímu světu, že se vzdaluje. Protože se bála, že na každém rohu číhá zrada. Že jí to lidi všechno zkazí. A tak ani jemu nic neprojevila, ale odpojila se od srdce a roky uběhly, a to její odpojení se jen urychlilo onen zákonitě přicházející ortel v podobě rozvodu.

A tak si nikoho dál nepustila k sobě.

A proto, holčičko, dokud si sama nebudeš jistá tím, co od života chceš, tak se tolik bojím! Bojím se pustit Tě k těm lidem a hlavně klukům, mám ošklivé dilema teď, nedokážu se radovat, možná už nedokážu ani milovat, protože jsem srdce uzavřela ze strachu z dalšího podobného ponížení, z bolesti, která se jinak šíří generacemi pořád dál, a přitom je to prašť jako uhoď, totiž kdybych nebyla tak uzavřená a nenechala se vést tím, co se má dělat, možná by ses nenarodila. Kdoví?

“Nechci, abys zažívala peklo, jako jsem měla já. Už musí být přeci konec!”, bědovala maminka nahlas poté, co dcera dočetla příběh. Dcera v tu chvíli zrudla a hlas se jí zadrhnul. ”Ehm, mami, ehm jsem něco asi provedla.” Maminka zvedla unavené oči v zoufalý pohled. “Máš jít do školy za učitelem chemie, jako nic jsem neprovedla v hodině, to ne,” sypala ze sebe, “když ho máme mít na chemii až za rok, tak škola má program, že se rodiče s učiteli seznámí, aby se ty sociální vazby tento, je to dnes v pět.”

“Áha, to víš, že jo, tak já odejdu jako na rodičák a ty si pláchneš za těma klukama, to je hra, co?”

“Ale mami, vždyť tam můžu jít s tebou.” Nenechala se odbýt.

Inu, dámy se převlékly a vyrazily. Se školníkem již bylo vše domluvené, a tak je pustil. “Jsme tu nějak samy, ne?” pojala maminka podezření. “Klid, jenom mohu tentokrát já tobě dát radu?” “Zkus..”, vybídla ji. “Zbav se té paranoiy, že se proti tobě něco pořád chystá a dělá ze strany lidí. Brání ti to přesně v tom, co od tebe odešlo, víš?” Maminka se dceři zadívala do očí, ten moment byl posledním, kdy v jejích očích hrála samota smutnou píseň. Vešly do kabinetu. “Ahojte, pančeli, tady je máma, Adéla. Sorry, mizím!”

Maminky šokovaný výraz vystřídalo čiré překvapení. Celé roky ho schválně přehlížela, aby nemohl k ní a ona k němu. Byl to ten muž z knihovny, pak z pekárny… avšak tentokrát si dali oba říct a konečně jim to vyšlo! A tato verze příběhu se žije hned lépe, co říkáte?

S láskou, nadějí a radostí, jaké nikdy zbytečně kvůli někomu nepohřbívejte.


Autorka článku: Jitka Bartošová https://farhamandala.webnode.cz/ Jedna polovina projektu "Indigový zpravodaj"

Jitka Indigový zpravodajAhoj, jsem Jitka, zde a nyní. Přišla jsem, abych z těžších zkušeností v životech lidí udělala nástroje, jaké jim pomohou objevit sebejistotu, sebelásku a podpořit jejich rozhodnutí změnit cestu životem, kdy místo utrpení volí radost a klid.
Vyrostla jsem v mezilidských vztazích naplněných nepochopením, konflikty a v poznání, jak mnoho lidí trpí v rámci neharmonických vztahů. Abych nejen přežila, ale i žila, vyvinula jsem si energetické a psychologické nástroje, jaké mě velmi posunuly, takže mohou být předány těm z Vás, kteří se touto cestou rozhodnou jít.Spojuji navenek protichůdné světy a síly, což vyžaduje péči a harmonizování sebe samé. Ukazuji, kde je prostor pro symbiózu vědeckého a duchovního světa, a že tyto světy mezi sebou nemusí bojovat a poškozovat se. Život je v mnoha barvách a dimenzích, dovolme si totéž vidět také v sobě. 
Co mě charakterizuje ještě? Láska ke krystalům a nacházení způsobů, jak ukotvit lásku kosmickou zde na Zemi, Gaiu, samozřejmě s jejím souhlasem a přivítáním těchto energií. 


Nejnovější články na našem portálu

prosinec 07, 2022 247
„Když přijdete na to, jak funguje Vesmír, svým způsobem ho ovládáte“. – Stephen Hawking Je to už...
prosinec 04, 2022 1481
Dne 8.12.2022 v 05:07 h nastává silný úplněk ve vzdušném znamení Blíženců. Luna v Blížencích na...
listopad 26, 2022 903
„Moje energie je hravá, a přesto se soustředí na to podstatné. Vede k pravdě. Jste-li opravdoví ve...
listopad 21, 2022 760
Bytosti ohně jsou mimo jiné známy pro svoji dvojakost. Byly dobré, ale i zlé. Zejména ve starší...
listopad 21, 2022 2525
Aromaterapie je přírodní terapeutická metoda léčení, která využívá léčivé účinky esenciálních...
listopad 20, 2022 2528
22. 11. 2022 v 9:21 vchází Slunce do znamení Střelce , ve kterém máme zúročit ponor, k němuž jsme...
listopad 18, 2022 352
„Kometa byla tak děsná, tak strašlivá a způsobila takovou hrůzu mezi lidmi, že někteří zemřeli...
listopad 16, 2022 1730
Vstupujeme nyní do skutečně nádherného energetického období Po několika intenzivních týdnech...
listopad 13, 2022 834
„Pravý Slovan sa nepustí do ničoho bez toho, aby neprosil Boha a každé dielo završí tým, že Bohu...
PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč

Nejčtenější články na našem portálu osobního rozvoje

16 květen 2020 1620750
Věřím, že každý se někdy zarazil nad časem (čísla na hodinách, to ale není čas…), který na sebe...
4 listopad 2019 510638
Taky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici,...
16 leden 2016 439806
Naše jméno nás representuje na veřejnosti a je do jisté míry i naší vizitkou. Každé jednotlivé...
30 září 2020 349991
V České republice je to bohužel často pravda, jelikož patříme na první místa v evropském žebříčku...
1 prosinec 2020 280124
Nauka o číslech nebo-li numerologie je prastará opravdu zajímavá věda. Možná právě proto byla po...
2 prosinec 2019 270850
1. Změna spánkových vzorců: nervozita, horká chodidla, přerušovaný spánek Pocit únavy po probuzení...
27 říjen 2018 267964
Byla roztěkaná, utahaná a kafe pila neúměrně rychle. Prý musí brzy jít, protože na ni doma čeká...
17 červenec 2020 245805
Proč tato nemoc rapidně mezi lidmi narůstá? Proč tomu tak je skrz naší duši?? DUCHOVNÍ PŘIČÍNA:...
12 prosinec 2020 237752
Obezita znamená z mluvy naší duše nejen POTŘEBU OCHRANY, OBAL STRACHU, ale také ÚTĚK PŘED -...
3 srpen 2019 230057
Zajímá vás, zda jste byli v minulém životě mužem či ženou nebo příčina smrti, co nás čeká po...
30 květen 2022 229343
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Duchovní příčina Vysokým tlakem trpí lidé, kteří v sobě dusí VELKÝ TLAK....
13 duben 2020 219382
Pokud opakovaně vídáte čísla 11, 111 nebo 1111, je pro to důvod. Nejčastějším způsobem, jakým...
29 srpen 2021 210190
Každá myšlenka vibruje, každá myšlenka vyzařuje nějaký signál a současně přitahuje jí odpovídající...
7 leden 2018 199325
O konceptu dvojplamenů toho bylo napsáno hodně a koluje mnoho názorů a přesvědčení. Zdá se, že...
17 září 2020 183560
V dnešní době snad už neexistuje jediná žena, která by neměla nějaké "ženské problémy". Čím je to...
27 srpen 2020 181482
Většinu mužů přitahují silné ženy. Někdo si na ni troufne jiný jen tak z povzdálí kouká a...
30 září 2019 175904
Mohlo by se zdát, že čísla na dveřích jsou abstraktní, kromě základní orientace nic neznamenající...
6 prosinec 2018 172992
Jste štíhlá, cvičíte, držíte dietu, ale stále nemůžete zhubnout velké břicho ? KDE JE CHYBA? Náš...
23 září 2019 161412
"To, čím jsi, záleží na třech faktorech:na tom, co jsi zdědil, co z tebe udělalo tvé okolí a co...
25 listopad 2020 160436
Často se dva dospělí dají dohromady a jenom donekonečna přehrávají svá dětská dramata. Poměrně...
13 srpen 2022 158393
Tak jak nic v životě není náhoda, není ani náhoda, že žena porodí syna. Tím, že žena přivede na...
24 květen 2018 139488
Každý z vás jistě ví, jaký se píše rok, nyní, když dávám dohromady tento článek, jsme na sklonku...
20 červenec 2022 125253
Když muž skutečně miluje a otevře své srdce ženě, měla by žena o jeho zranitelné srdce pečovat a...
21 květen 2020 122169
OBKLAD Z JABLEČNÉHO OCTA: – Vezměte si bavlněný ručník nebo nějaký hadřík a namočte ho v...