Veronika Navrátilová: Kauza Aktip – díky za tu reportáž!

Nedá mi to, musím se krátce vyjádřit k obrovské ostudě, kterou ČT zdokumentovala v terapeutickém zařízení Aktip. Pokud jste neviděli, doporučuji shlédnout. Nejspíš už nemá smysl zmiňovat, že Aktip je křišťálově čistou definicí nejhoršího možného šarlatánství, je mi z toho špatně. Chtěla bych se vyjádřit spíš obecně. Je strašně dobře, že se otevřela diskuse o šarlatánství a nezodpovědnosti v oblasti psychosomatiky a alternativní medicíny. Je to totiž reálný problém obrovského rozsahu.

A je to škoda, protože na funkčnosti a smysluplnosti nekonvenčních metod to nemění vůbec nic. Alternativní medicína je úžasná věc, ale najít kvalitního terapeuta, který je navíc lidský, je velmi nelehké. Při návštěvě kohokoli je nezbytně nutné používat zdravý selský rozum a přirozené vnímání. Ve velké většině případů vás tento jednoduchý filtr nepustí k další návštěvě šarlatána. Je možné, že pro někoho nemusí být snadné si přiznat, že žádní andělé, channeling, přístroje na parazity, a další menší či větší nesmysly, člověku nepomůžou, ale přijetí tohoto faktu je jedinou cestou. Pomoc nelze hledat vně, nýbrž uvnitř. Pracovat na sobě musíte hlavně vy sami, případně svou zdravotní a životní situaci konzultovat s terapeutem, který o vás má skutečný zájem.

Nelidský přístup, nezodpovědnost a chyby ale nepatří pouze do alternativní medicíny, nýbrž i do té klasické. Jsem přesvědčená, že kdyby se ČT se stejnou vervou pustila do průzkumu přístupu lékařů k pacientům, vznikl by srovnatelně skandální dokument. To by nejspíš mnozí z vás z vlastních zkušeností potvrdili. Je to zkrátka hlavně o přístupu k člověku, o upřímné chuti mu pomoci. Jsem si jistá, že existuje mnoho skvělých alternativních terapeutů i doktorů a je na nás, abychom takové s pomocí zdravého myšlení a vnímání objevili.

Je příznačné, že na toto téma upozorňuji právě v den, kdy mezi sebou svírá přesný kvadrát Neptun v Rybách s Merkurem a Sluncem v Blížencích. Tento aspekt varuje před šarlatány a šmejdy všeho druhu a vybízí k obezřetnosti při práci s informacemi.

Přeji krásný večer!


Autorka článku: Veronika Navrátilová

http://ctuhoroskopy.cz/

tel – 603 572 667, email – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Novinky ze všech kategorií článků

PODPOŘTE NAŠÍ PRÁCI A ZAŠLETE NÁM FINANČNÍ DAR, VELICE DĚKUJEME.
2201380141/2010. Pro platby ze zahraniční: FIO Banka, a.s.
IBAN: CZ7720100000002201380141

NEBO PŘES PAYPAL třeba 111,- nebo 222,- Kč