Úzkost je souhrnný název pro strach z neurčité události v budoucnosti. Ovlivňuje tělo, emoce i myšlení.
-Somaticky (tělesně) se projevuje jako – zkrácené dýchání, chvění rukou, vyšší krevní tlak, zrychlený puls, poruchy trávícího systému (nechutenství, přejídání, průjmy), může se dostavit nadměrné pocení a nevolnost.
-Emočně – člověk má nepříjemný pocit strachu, který se může vystupňovat až do paniky.
-Myšlením – cyklením se v otázkách typu, jak to asi dopadne, co bude, jaké to bude, kdo tam bude, jak to dopadne, co budu dělat?
Víte, k čemu Vám slouží úzkost? No, dnes už k ničemu, stejně jako stres. Dříve to bylo důležitou součástí pudu sebezáchovy a přežití člověka. Stres i úzkost totiž aktivuje organismus k pohotovosti na boj nebo útěk. Do takovýchto krizových situací se však dnes již dostáváme jen výjimečně. Jenže my lidé jsme zvyklí se chovat a reagovat úzkostně na neznámé situace. Věřím, že v rámci evoluce tato naše schopnost jednou zanikne. Tedy až budeme mírumilovní a laskaví lidé, bez válek a násilí.
Moc rád slyším takové ty rady: „Buď tady a teď. Nepřemýšlej nad tím. Neřeš to. Nech to plynout.“
Ale jak to mám udělat, když já prostě prožívám tu úzkost? Ty rady pomůžou na pár vteřin, ale za chvíli se člověk topí v úzkostném stavu znovu.
Co to tedy způsobuje? Je to myšlení na konkrétní bod v čase (na tu událost v budoucnosti), které Vám způsobí takzvaně zúžené vědomí, to následně vyvolá pocity strachu a také tělesné projevy. Rozšiřte své vědomí a úzkost se ztratí.
Jako první pomoc, kterou si můžete poskytnout nebo někomu jinému, je představit si tu situaci, jak bude vypadat asi 15 minut po jejím úspěšném ukončení. Čím dříve to uděláte, tím rychleji se vrátíte do stavu klidu.
Váš mozek má totiž jenom Vás a miluje Vás tak, že udělá cokoliv, co mu řeknete. Pokud mu však neřeknete, co má dělat, tak bude dělat to, co právě dělá (rozumějte, udržuje stav úzkosti). Mozek není zcela samo funkční systém jako srdce, plíce, ledviny apod. Potřebuje velice specifické příkazy a způsob řízení. Je potřeba mu ukázat v představě a zapojit do toho i emoce. Tím se „přenastaví“ na požadovaný stav a následně pak reguluje i Vaše emoce a tělesné projevy.
Člověk totiž nemůže cítit 2 emoce současně. To prostě technicky nejde. Je tedy potřeba tu vizi, kterou má spojit s jinou emocionální událostí. S pozitivní událostí.
-Představte si, jak to bude vypadat 15 minut po úspěšném ukončení té události, která ve Vás vyvolává tu úzkost.
-Projděte si tím stavem „15 minut po“ velice detailně. Uvědomte si hlavně ty pocity, které budete v té chvíli potom mít. Prožijte všechny pozitivní pocity, které po úspěšném ukončení události nastanou.
-Řekněte si v duchu: „A tento pocit, chci mít právě teď.“ Váš mozek to potom nastaví.
V té chvíli se uklidníte. Vaším tělem projde pocit blaha a úzkost se ztratí. V mozku totiž budete mít nastaveno, že to dopadne dobře. Navíc se ta informace přenese i do podvědomí, takže Vaše chování i reakce budou směřovat právě k tomu pozitivnímu výsledku.
Někdy je potřeba si na vědomé úrovní znovu vybavit tu událost „15 minut po“ (tzn. vzpomenout si), pro lepší upevnění a ukotvení. Prostě si to znovu vybavte a užijte si opět ten blažený pocit.
Autor článku: Alexandr Tóth http://www.alexandrtoth.cz
Řídím se pravidlem, že vždy existuje řešení. Někdy změna přijde, když se podíváte na věc z jiné strany, jindy je potřeba přestat na něčem lpět a velice často stačí jenom změnit svoje omezení, které Vás zastavuje od dosažení toho, co si tak přejete.
Jestli chcete, tak můžeme spolu najít řešení té Vaší situace a změnit Vám konečně život k lepšímu. Koučink a terapie, pro mě není povolání, je to můj životní styl.