Oficiální popis:

Typologie osobnosti MBTI vznikla rozšířením Obecných typů C. G. Junga (8 typů) na celkových 16 osobnostních typů. Zatímco Jungovy osobnostní typy jsou zobecněnou charakteristikou člověka podle jedné dominující kognitivní funkce obrácené navenek nebo dovnitř (2 x 4 = 8), typologie osobnosti MBTI charakterizuje člověka podle hierarchie všech 4 jeho kognitivních funkcí (myšlení, cítění, intuice a vnímání). Je mnohem blíže reálnému životu, protože zřídkakdy se člověk ve svém úsudku tak jednostranně opírá pouze o jednu funkci, obvykle využívá ještě několika pomocných funkcí. MBTI typologie navíc pracuje s kategorií vnímání a usuzování (iracionální a racionální typ).  Přidáním proměnné vnímání nebo usuzování nám vznikne 8 x 2 = 16 typů osobnosti.

Můj popis:

Chcete zjistit jací jste? Jde o to, nalézt svojí osobnost skrze 4 různá kritéria. Pro mě je toto skvělá metoda jak zjišťovat, jací lidé jsou a jak s nimi jednat, jaké mají slabiny a silné stránky. Zkuste si test udělat pro sebe a své blízké a uvidíte, že to bude z velké části sedět, jelikož každý není 100% to nebo ono, ale vždy k něčemu více inklinujeme. Test zabere necelých 5 minut v závislosti na tom, jak moc dobře znáte sami sebe :)

Postup:

Jde o to složit dohromady 4 písmenka z kritérií: Vnímání okolního prostředí, získávání informací, zpracování informací a životní styl (viz. dole) 

Například já si vyberu z první volby, že jsem spíše Introvert, tedy I. Potom na mě sedí více Intuice, tedy N. Cítění je mi bližší než myšlení, takže F a nakonec, nejsem plánovač a jsem spontánní, tedy P. Dohromady mi to dá INFP - Snílek. Pak si můžete najít v našem seznamu Vaší kombinaci a přečíst si něco o sobě :)

Popisy všech Typologií osobnosti

Vnímání okolního prostředí

 • Extraverze (E): Extroverti intenzivně vnímají okolí a jsou zaměřeni na kontakt s lidmi a realitou, rádi mluví a vyjadřují své pocity. Mohou se cítit nabiti a uvolněni ve společnosti.
 • Introverze (I): Introverti se dokáží soustředit na maličkosti a hlavně na myšlenky a pocity. Nevyhledávají tolik kontakt s okolím, který jim někdy může být i nepříjemný, a raději poslouchají, než aby se zapojili do konverzace. Raději dříve promyslí, co řeknou, než aby ze sebe chrlili nesourodé informace. Mohou upřednostňovat samotu pro odpočinek. Ve společnosti spíše energii vydávají, než přijímají.

Získávání informací

 • Smysly (S): Smysly upřednostňují fakta a současnou situaci. Lidé s touto charakteristikou jsou více spřaženi se skutečností, raději věci používají, než aby se zabývali tím, proč a jak fungují.
 • Intuice (N): Intuice upřednostňuje myšlenky, teorie a fantazii. Intuitivové rádi dělají věci pokaždé jinak, zkoumá, co se proč a jak děje, a jak by se to dalo dělat lépe. Spíše než praxe a to, co je, je přitahuje budoucnost a různé abstraktní teorie.

Zpracování informací

 • Myšlení (T): Tito lidé lépe pracují s daty a čísly než s pocity a lidmi, bývají neústupní a neohleduplní. Myšlení vede k lepšímu řešením problémů a zakládá se na číslech, faktech a logice: „pravdivý – nepravdivý“, „jestliže, pak“.
 • Cítění (F): Cítění rozhoduje podle pocitu z věci: „více, nebo méně“, „lepší – horší“. Citově založení lidé dávají přednost dohodám, často jsou empatičtí a rádi dělají ostatním radost.

Životní styl

 • Usuzování (J): Lidé s usuzováním inklinují k postupným řešením a snaží se rychle věci dokončit. Rádi si před výletem naplánují, které památky navštíví, a předem si rezervují hotel.
 • Vnímání (P): Lidé vnímající spoléhají na subjektivní mínění a nechávají si všechny možnosti otevřené. Nejlépe se jim daří pod tlakem, v časové tísni, když už je poslední možnost něco udělat. Pokud usuzující výlet dobře promysleli, vnímající jsou přesným opakem. Ráno se probudí, usmyslí si, že si udělají výlet, a všechno začnou řešit teprve, až k tomu nastane potřeba.

 

ESTJ – Soudce

 

ESTP - Dobyvatel

 

ESFJ - Pečovatel

 

ESFP – Bavič

 

ENTP – Vizionář

 

ENTJ - Tvůrce

 

ENFP - Politik

 

ENFJ - Vůdce

 

ISTJ - Správce

 

ISTP - Odstřelovač

 

ISFJ - Ochránce

 

ISFP – Skladatel

 

INTP - Vědec

 

INTJ - Analytik

 

INFP - Snílek

 

INFJ - Umělec

Pro případnou pomoc, nebo jakékoliv dotazy mi napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pokud Vás toto téma a celkově psychologie zaujala, můžu vřele doporučit stránku: http://ografologii.blogspot.cz/ kde už léta čerpám zajímavé informace na různé psychologické témata. MBTI je tam rozebráno ještě více a do hloubky. 

Vysílání a podrobnější vysvětlení ZDE: 

Zdroj testu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator

 • Simple Item 50
 • Simple Item 49
 • Simple Item 51
 • Simple Item 48
 • Simple Item 41
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Ondřej Brož: Neodepírejte si!

  Ondřej Brož: Neodepírejte si! Tak a je to tu zase, po roce a pár měsících jsem na stejném místě na dovolené a opět mám inspiraci pro napsání pár řádků, minule na téma Proč je důležité odpočívat, dnes na téma odepírání.Na dovolenou se asi jako většina z vás těším už Číst dál
 • Pleja Světlo Krystal: MEDVĚDÍ ČESNEK - PRVÝ POSEL JARA

  Pleja Světlo Krystal: MEDVĚDÍ ČESNEK - PRVÝ POSEL JARA Cítíte se po zimním období unavení a bez energie?Zkuste načerpat sílu z medvědího česneku, jednoho z nejvýznamnějších životabudičů rostoucího v začátku jarního období, a právem nazývaný - prvý posel Jara. Tuto vynikající bylinu, můžeme využít k detoxikaci našeho organismu, od škodlivin, které se během zimy nahromadily Číst dál
 • Zlatá Dušička: Propojování

  Zlatá Dušička: Propojování Stále znovu a znovu se zde projevuje mnoho myslí vzájemně. Každá bytost si tvoří svou cestu do budoucnosti tím, jak smýšlí. Avšak mnoho rozdílných myslí, mnoho rozdílných směrů. Pokud však chcete kráčet společně a vytvořit pevnou a stabilní budoucnost, je potřeba spojovat se v mnoha Číst dál
 • Petra Nel Smolová: Horoskop na období 18. 3. – 24. 3. 2019

  Petra Nel Smolová: Horoskop na období 18. 3. – 24. 3. 2019 Intenzita Tento týden má několik zásadních konstelací, které ukazují na týden plný událostí a proměn. Připravme se na silné energie, které nás „vyhodí“ ze starých kolejí a projeví se takzvaně karmický vítr. Tok událostí, aby byla uvolněna karma. Jak v dobrém, tak i ve splácení Číst dál
 • Hana Sahhu-arah: JSTE V SOULADU SAMI SE SEBOU?

  Hana Sahhu-ara: JSTE V SOULADU SAMI SE SEBOU Mnoho lidí hledá své poslání a věří, že až ho najdou, změní celý svůj život. Jak ale má přijít poslání, když neděláme, co chceme, nejednáme podle svého srdce a nejsme plně sami sebou? Myšlení často přenecháváme druhým lidem, televizi nebo dalším médiím, které nám doporučují, Číst dál
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Sledujte náš youtube kanál PŘÍZNAKY TRANSFORMACE

Nadcházející události

19 bře
Populární osvícená historička RNDr. Hana Sar Blochová dorazí do našeho studia a poví nám fascinující informace o královském hradě Karlštejně, o Karlu IV a o Grálské krvi.SLEDUJTE ZDE: https://youtu.be/ltLWqVaIC60">
20 bře
SLEDUJTE ZDE: https://youtu.be/c7iO31T0oUgVáš datum narození je důležitý, to je všeobecná znalost. Podívejme se na informace ohledně dne narození, Tvé výzvy, Tvé symboly, Tvé dary, Tvé drahokamy a podobné věci :)Tento díl bude o Psychickém číslu 9 . tedy lidé narození v 9. 18. 27. dnu v měsíci. Pro www.novoucestou.cz napsala Sofie Natarani. Tento článek může být dále šířen a kopírován v nezkrácené a neupravené podobě, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem.">
20 bře
Povídání s Jitka Bártová astroložkou a vědmou nad energií prvního jarního úplňku ve znamení Váhy.SLEDUJTE ZDE: https://youtu.be/6ns-T_EuAHYEnergiím Vah vládne Venuše. Venuše má v tomto případě význam naučit dobrému vkusu a zvýraznit diplomacii ve vztazích. Zvládnutí mezilidských vztahů je pro tyto energie úkolem číslo jedna.">
Připojte se k nám na facebooku