První, kdo se zabýval myšlenkou, že jde oči spravit, byl na přelomu 19. a 20. století americký oční lékař Dr. Bates. Vzhledem k tomu, že oficiální stanovisko v optometrii bylo a stále ještě je, že zrak napravit nejde, byly tyto jeho názory považovány za kontroverzní.
Navzdory tomu ale nebylo možné utéct před jednou skutečností, a to, že v řadě případů opravdu ke zlepšení zraku došlo!
Jeden ze základních předpokladů doktora Batese bylo to, že každý typ vadného zraku je vždy doprovázen určitým mentálním stavem. Následný výzkum pak prokázal, že jisté mentální stavy provázejí konrétní zrakové vady. Z osobní zkušenosti vím, že zrak člověka je skutečně metaforou pro jeho duševní rozpoložení a že způsob, jak člověk žije, je přímo spjat s tím, jak vidí.
Pokud se podíváme na funkci očí z fyziologického hlediska, tak obecný odborný předpoklad je, že zaostření provádí čočka, resp. malé ciliární svaly, které upravují tloušťku čočky. Teorie doktora Batese ale říká, že oko pracuje spíš jako měchový fotoaparát. Tedy, že délku oční bulvy řídí přídavné oční svaly, které ji obklopují, a že napětí v těchto očních svalech lze uvolnit, což vede k ostřejšímu zraku. A zároveň k tomu dodává, že toto napětí ve svalech se přímo vztahuje ke konkrétnímu psychickému napětí.
Na těchto principech Batesovy metody pak stavěli další průkopníci zlepšování zraku přirozeným způsobem a doplňovali ji o další poznatky, které se týkají například správného dýchání nebo to, že lidé postižení zrakovou poruchou mají problém vyjádřit své hluboké city.
Všechny tyto metody byly velmi zajímavé a přinášely vždy něco nového. Nicméně řada výzkumíků se trápila otázkou „Proč nejsou tyto postupy úspěšnější?“. Přicházely a přicházejí mnohé informace o dosaženém úspěchu, nicméně spousta lidí docílila i navzdory důsledné snaze pouze omezené výsledky.
To základní úskalí je v tom, že úspěch se dostavuje teprve tehdy, je-li člověk ochotný provést potřebné změny ve své mysli, ve způsobu života, a v tom, jak si tento život pro sebe zařizuje. Všechny úspěchy, tak jak je vidím i u svých klientů, jsou doprovázeny zásadními změnami v jejich životním stylu. Často to byly tak převratné změny, že zlepšení zraku bylo jen průvodním jevem celého procesu – což byl i můj osobní případ, kdy ke zlepšování mého zraku došlo v období, kdy jsem poměrně inzentivně pracovala na sobě a prováděla skutečně záasdní změny ve svém životě. Když jsem se zaměřila na to, co potřebuji dělat, abych byla v životě šťastná. To velice dobře souvisí i s Batesovou teorií – šťastný člověk prochází menším stresem než nešťastný a stres nepříznivě ovlivňuje zrak.
Poškozený zrak vypovídá o tom, že nejste sami sebou. Že své skutečné potřeby skrýváte a potlačujete a žijete životy jiných nebo naopak žijete podle toho, jak si myslíte, že byste měli žít. Je v tom hodně zahrnutá snaha po dokonalosti. Snaha vyhovět těm okolo, hlavně těm nejbližším, aby nám dávali svou přízeň a aby nás měli rádi. Touha po dokonalosti a touha zavděčit se...
Co to ale ta dokonalost je? Existuje? A dá se zavděčit všem?
Na obě tyto otázky je odpověď – Ne O co příjemnější a svobodnější je žít to, co skutečně jste. Co je váš skutečný potenciál, váš talent. Být sami sebou. Jak se pak budete cítit?
Víte už, co vás učiní šťastnými? Tak další krok už je jenom o tom, začít dělat to, díky čemu jste šťastní a přestat dělat to, z čeho jste nešťastní. Jenže vy se zatím štěstí straníte a pochybujete, že to vůbec můžete mít. Podívejte se sami sobě do očí a odpovězde si na otázku: Jste skutečně ochotní vidět? Jste ochotní podniknout změny, které povedou k vaší transformaci?
Ano? Pak vám gratuluji k prvnímu kroku za vaším zlepšením zraku.
V dalších článcích se podíváme na jednotlivé oční vady a s jakými otázkami v naší psychice mohou souviset. Jak nám může na cestě za zdravým zrakem pomoc fyzické cvičení, si můžete přečíst v článku Můžu si cvičením odstranit nebo zlepšit oční vadu? – protože vše souvisí se vším a tedy i oční vady je ptřeba brát komplexně, tedy: psychika, fyzično a relaxace jsou těmi správnými parťáky pro váš zdravý zrak!
A pokud už jste rozhodnuti za zdravým zrakem vykročit, podívejte se na web Centrum zdravého vidění. Najdete tam nejen další informace nebo třeba relaxaci pro oči, ale můžete se i na cokoliv zeptat, případně se přihlásit na seminář, který vám dá ucelený návod, jak si svůj zrak hýčkat a dostat ho do té správné kondice.
Přeji vám jasno ve vašem nitru a s tím i jasný zrak!
Jana Pozlovská
Autorka článku: Jana Pozlovská - lektorka a terapeutka http://www.centrumzdravehovideni.cz.
Článek smí být šířen a kopírován jen se souhlasem Jany Pozlovské. Portál Příznaky transformace TV má osobní souhlas autorky k jeho uveřejnění.
Autorka článku: Jana Pozlovská - lektorka a terapeutka